Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25821 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 182 AB
Organisationsnummer:
559080-2582
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25822 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 167 AB, org.nr 559044-4351.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 3 327 | -33 | -5 | 141 |
| Soliditet (%) | | 36,5 | 0,8 | 3,0 | 83,3 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 33 080 | -31 910 | 51 170 |
| Utdelning | | -1 100 | | -1 100 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 123 000 | | 123 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -31 910 | 31 910 | 0 |
| Årets resultat | | | 3 328 578 | 3 328 578 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 123 071 | 3 328 578 | 3 501 649 |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25823 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 123 071 | | | |
| Årets resultat | | 3 328 578 | | | |
| Summa | | 3 451 649 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 3 451 600 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 49 | | | |
| Summa | | 3 451 649 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25824 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 3 451 400 | 800 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -122 822 | -32 710 |
| Summa finansiella poster | | | | 3 328 578 | -31 910 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 3 327 078 | -33 410 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 328 578 | -31 910 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 3 328 578 | -31 910 |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25825 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 6 134 500 | 6 134 500 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 3 451 400 | 800 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 9 585 900 | 6 135 300 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 9 585 900 | 6 135 300 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 9 585 900 | 6 135 300 |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25826 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 123 071 | 33 080 |
| Årets resultat | | | | 3 328 578 | -31 910 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 451 649 | 1 170 |
| Summa eget kapital | | | | 3 501 649 | 51 170 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 6 084 251 | 6 084 129 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 6 084 251 | 6 084 129 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 0 | 1 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 9 585 900 | 6 135 300 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25827 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -122 822 | -32 710 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 6 134 500 | 1 665 500 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 0 | 4 469 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 6 134 500 | 6 134 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 134 500 | 6 134 500 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 800 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 3 451 400 | 800 |
| Reglerade fordringar | | | | -800 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 451 400 | 800 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 451 400 | 800 |