Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25251 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 189 AB
Organisationsnummer:
559080-2525
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25252 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 49 | 1 488 | -3 692 | 263 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 912 934 | 1 489 266 | 2 452 200 |
| Utdelning | | -1 499 200 | | -1 499 200 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 51 300 | | 51 300 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 489 266 | -1 489 266 | 0 |
| Årets resultat | | | 50 000 | 50 000 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 954 300 | 50 000 | 1 054 300 |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25253 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 954 300 | | | |
| Årets resultat | | 50 000 | | | |
| Medel att disponera | | 1 004 300 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 50 000 | | | |
| Summa utdelning | | 50 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 954 300 | | | |
| Summa | | 1 004 300 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25254 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 50 000 | 1 499 200 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | 0 | -9 934 |
| Summa finansiella poster | | | | 50 000 | 1 489 266 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 48 500 | 1 487 766 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 50 000 | 1 489 266 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 50 000 | 1 489 266 |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25255 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 1 003 000 | 953 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 51 300 | 1 499 200 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 054 300 | 2 452 200 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 054 300 | 2 452 200 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 054 300 | 2 452 200 |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25256 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 954 300 | 912 934 |
| Årets resultat | | | | 50 000 | 1 489 266 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 004 300 | 2 402 200 |
| Summa eget kapital | | | | 1 054 300 | 2 452 200 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 054 300 | 2 452 200 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25257 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -9 934 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 24 731 000 | 23 828 000 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 50 000 | 903 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 24 781 000 | 24 731 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -23 778 000 | -23 778 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -23 778 000 | -23 778 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 003 000 | 953 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 499 200 | 1 276 |
| Tillkommande fordringar | | | | 58 375 | 2 314 118 |
| Reglerade fordringar | | | | -1 506 275 | -816 194 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 51 300 | 1 499 200 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 51 300 | 1 499 200 |