Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25251 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 189 AB
Organisationsnummer:
559080-2525
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25252 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 205 AB, org.nr 559083-6796.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -3 692 | 263 | 284 | -18 127 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 853 018 | 264 099 | 2 167 117 |
| Utdelning | | -2 117 100 | | -2 117 100 |
| Balanseras i ny räkning | | 264 099 | -264 099 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 3 692 000 | | 3 692 000 |
| Årets resultat | | | -3 690 741 | -3 690 741 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 3 692 017 | -3 690 741 | 51 276 |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25253 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 692 017 | | | |
| Årets resultat | | -3 690 741 | | | |
| Summa | | 1 276 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 200 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 76 | | | |
| Summa | | 1 276 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25254 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 600 | 2 116 600 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | -3 684 000 | -1 840 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -7 342 | -12 501 |
| Summa finansiella poster | | | | -3 690 742 | 264 099 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -3 692 242 | 262 599 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 501 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 501 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -3 690 741 | 264 099 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -3 690 741 | 264 099 |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25255 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 50 000 | 50 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 1 276 | 2 117 117 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 51 276 | 2 167 117 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 51 276 | 2 167 117 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 51 276 | 2 167 117 |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25256 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 692 017 | 1 853 018 |
| Årets resultat | | | | -3 690 741 | 264 099 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 276 | 2 117 117 |
| Summa eget kapital | | | | 51 276 | 2 167 117 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 51 276 | 2 167 117 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 189 AB
559080-25257 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -7 342 | -12 501 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 20 144 000 | 18 304 000 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | 3 684 000 | 1 840 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 23 828 000 | 20 144 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -20 094 000 | -18 254 000 |
| Återförda nedskrivningar | | | | -3 684 000 | -1 840 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -23 778 000 | -20 094 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 50 000 | 50 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 117 117 | 433 418 |
| Lämnade lån | | | | 1 470 228 | 2 117 117 |
| Årets amorteringar | | | | -3 586 069 | -433 418 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 276 | 2 117 117 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 276 | 2 117 117 |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |