Re-Habit Utveckling och Hälsa AB
559078-65041 (7)
Årsredovisning
Re-Habit Utveckling och Hälsa AB
Organisationsnummer:
559078-6504
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Re-Habit Utveckling och Hälsa AB
559078-65042 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Aktiebolaget bildades 2016, som och bedriver verksamheter inom Konsultstöd samt jour-och familjehem, vidare erbjurder bolaget tjänster inom kost-och träning samt även mental coaching. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 606 477 | 2 288 789 | 485 746 | 83 122 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -136 177 | 384 559 | 3 188 | 348 |
| Soliditet (%) | | 50,9 | 51,2 | 37,2 | 52,5 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | -208 127 | 305 301 | 147 174 |
| Balanseras i ny räkning | | 305 301 | -305 301 | 0 |
| Årets resultat | | | -87 192 | -87 192 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 97 174 | -87 192 | 59 982 |
Re-Habit Utveckling och Hälsa AB
559078-65043 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 97 174 | | | |
| Årets resultat | | -87 192 | | | |
| Medel att disponera | | 9 982 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 9 982 | | | |
| Summa | | 9 982 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Re-Habit Utveckling och Hälsa AB
559078-65044 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 606 477 | 2 288 789 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 606 477 | 2 288 789 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -110 288 | -1 147 136 |
| Övriga externa kostnader | | | | -407 648 | -482 819 |
| Personalkostnader | | | 2 | -222 978 | -262 840 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -740 914 | -1 892 795 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -134 437 | 395 994 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 30 | 442 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -1 770 | -11 877 |
| Summa finansiella poster | | | | -1 740 | -11 435 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -136 177 | 384 559 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 48 985 | -48 985 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 48 985 | -48 985 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -87 192 | 335 574 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -30 272 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -87 192 | 305 302 |
Re-Habit Utveckling och Hälsa AB
559078-65045 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 3 | 0 | 32 078 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 32 078 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 0 | 32 078 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 67 750 | 26 465 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 67 750 | 26 465 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 50 000 | 304 740 |
| Summa kassa och bank | | | | 50 000 | 304 740 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 117 750 | 331 205 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 117 750 | 363 283 |
Re-Habit Utveckling och Hälsa AB
559078-65046 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 97 174 | -208 127 |
| Årets resultat | | | | -87 192 | 305 301 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 9 982 | 97 174 |
| Summa eget kapital | | | | 59 982 | 147 174 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 0 | 48 985 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 0 | 48 985 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 4 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 8 225 | 14 891 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 8 225 | 14 891 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 30 272 | 29 105 |
| Övriga skulder | | | | 21 | 73 278 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 19 250 | 49 850 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 49 543 | 152 233 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 117 750 | 363 283 |
| | | | | |
Re-Habit Utveckling och Hälsa AB
559078-65047 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 - 2024-12-31 | 2023-01-01 - 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 32 078 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 32 078 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 32 078 | 32 078 |
| | | | | |
| Omklassificeringar | | | | -32 078 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -32 078 | 0 |
| | | | | |
| Not 4. Långfristiga skulder | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen | | | | 0 | 14 891 |