Start › Stockholms län › Stockholm
Alstermark Productions AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 058 | 2 075 | 2 807 | 5 331 | 1 642 |
| Nettoomsättning | 3 058 | 2 075 | 2 807 | 5 331 | 1 470 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 172 |
| Rörelsekostnader | 2 707 | 1 944 | 2 621 | 3 924 | 1 613 |
| Handelsvaror | 1 333 | 500 | 1 292 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 491 | 526 | 446 | 3 078 | 826 |
| Personalkostnader | 813 | 854 | 824 | 811 | 751 |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 63 | 20 | 36 | 36 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 40 | – | – |
| Rörelseresultat | 351 | 131 | 185 | 1 406 | 30 |
| Finansiella poster | 0 | −4 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 0 | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 4 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 352 | 127 | 185 | 1 406 | 30 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | 0 | 36 | −351 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −20 | 0 | 94 | −351 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | −58 | – | – |
| Resultat före skatt | 331 | 127 | 221 | 1 055 | 30 |
| Skatt på årets resultat | 79 | 40 | 56 | 225 | 11 |
| Årets resultat | 253 | 87 | 165 | 831 | 19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 329 | 1 851 | 1 853 | 4 349 | 1 318 |
| Anläggningstillgångar | 283 | 234 | 297 | 76 | 112 |
| Materiella anläggningstillgångar | 283 | 234 | 297 | 76 | 112 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 28 | 37 | 46 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 256 | 197 | 250 | 76 | 112 |
| Omsättningstillgångar | 2 046 | 1 618 | 1 556 | 4 273 | 1 206 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 420 | 517 |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | 420 | 517 |
| Kortfristiga fordringar | 933 | 353 | 580 | 3 334 | 325 |
| Kundfordringar | 624 | 142 | 542 | 3 320 | 280 |
| Övriga fordringar | 309 | 181 | 1 | 7 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 30 | 37 | 8 | 45 |
| Kassa och bank | 1 113 | 1 264 | 976 | 519 | 364 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 329 | 1 851 | 1 853 | 4 349 | 1 318 |
| Eget kapital | 484 | 231 | 444 | 1 179 | 349 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 434 | 181 | 394 | 1 129 | 299 |
| Balanserat resultat | 181 | 94 | 229 | 299 | 280 |
| Årets resultat | 253 | 87 | 165 | 831 | 19 |
| Obeskattade reserver | 559 | 539 | 539 | 575 | 224 |
| Periodiseringsfonder | 483 | 481 | 481 | 575 | 224 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 76 | 58 | 58 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 286 | 1 081 | 870 | 2 594 | 745 |
| Leverantörsskulder | 0 | 68 | 65 | 1 060 | 9 |
| Skatteskulder | – | 39 | 45 | 228 | 7 |
| Övriga skulder | 1 286 | 966 | 752 | 1 257 | 711 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 8 | 8 | 50 | 18 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 300 | 900 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 129 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökat antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 462 | 342 | 342 | 102 | 178 | 78 |
| Årets inköp | 120 | – | 240 | – | 100 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 206 | 145 | 92 | 67 | 67 | 31 |
| Årets avskrivningar | 61 | 54 | 25 | 36 | 36 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 | 47 | 47 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 47 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 19 | 10 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- FLEMINGGATAN 55, 112 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-09-01
- Bransch
- Turist- och bokningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Produktion ascenevenemang, artistisk verksamhet, ljud, bild, scentekniker, uthyrning av scenelektronik och rekvisita. Bokning och management och eventkonsult. Design av scenljus och dekoration av scen. Media, TV, foto, film redigering. Elkonsult och elektriker.
Bankgironummer
- 381-3656
- Alstermark Production AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver produktion av scenevenemang, uthyrning av scentekniker, scenelektronik och rekvisita samt management- och eventkonsultverksamhet. Därutöver utformar bolaget design av scenljus och bedriver även verksamhet som elkonsult och elektriker. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året haft flera och större uppdrag vilket förklarar omsättningsökning med c.a 47,4 %.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.