Start › Stockholms län › Stockholm
Ritualen AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 634 | 5 436 | 3 615 |
| Nettoomsättning | 5 634 | 5 436 | 3 615 |
| Rörelsekostnader | 5 466 | 5 074 | 3 597 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 403 | 1 082 | 584 |
| Övriga externa kostnader | 833 | 864 | 668 |
| Personalkostnader | 3 180 | 3 083 | 2 310 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 41 | 35 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 0 |
| Rörelseresultat | 168 | 363 | 19 |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 167 | 360 | 18 |
| Resultat före skatt | 167 | 360 | 18 |
| Skatt på årets resultat | 38 | 85 | 8 |
| Årets resultat | 129 | 276 | 10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 804 | 2 399 | 1 438 |
| Anläggningstillgångar | 123 | 174 | 140 |
| Materiella anläggningstillgångar | 78 | 129 | 140 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 78 | 129 | 140 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 | 45 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 45 | 45 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 681 | 2 226 | 1 299 |
| Kortfristiga fordringar | 1 124 | 1 429 | 1 052 |
| Kundfordringar | 1 057 | 1 378 | 882 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 10 | – | – |
| Övriga fordringar | – | 0 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 58 | 51 | 167 |
| Kassa och bank | 557 | 797 | 247 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 804 | 2 399 | 1 438 |
| Eget kapital | 958 | 829 | 553 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 908 | 779 | 503 |
| Balanserat resultat | 779 | 503 | 493 |
| Årets resultat | 129 | 276 | 10 |
| Obeskattade reserver | 214 | 214 | 214 |
| Periodiseringsfonder | 214 | 214 | 214 |
| Kortfristiga skulder | 632 | 1 356 | 671 |
| Leverantörsskulder | 82 | 174 | 175 |
| Skatteskulder | 127 | 94 | 149 |
| Övriga skulder | 312 | 542 | 311 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 111 | 547 | 36 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 908 | 779 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 45 | 45 | 45 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 207 | 207 | 177 | 53 |
| Årets inköp | – | 30 | 124 | – |
| Årets avskrivningar | 50 | 41 | 35 | – |
Om bolaget
- Adress
- FATBURS BRUNNSGATA 20, 118 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-08-23
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Föremålet för Bolagets verksamhet är att bedriva produktion av film och video. Bolaget ska producera företagsfilm för små och stora företag. Reklamfilm och marknadsföringsfilmer direkt mot kund eller mot byråbeställare (mediebyråer, reklambyråer, PR- byråer etc.) samt dokumentärer och tv-format riktat mot broadcast media och World Wide Web (www). Även viss live- produktion kan förekomma.
Bankgironummer
- 289-7627
- Ritualen AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-06-20
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom produktion och efterproduktion av film, video och tv-program. Spridningen av coronaviruset kan antas påverka utvecklingen av bolagets verksamhet, ställning och resultat negativt . Se även noten avseende väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.