Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
Home of strategies AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 33 | 66 | 113 | 77 | 255 | 0 | 0 | 74 |
| Nettoomsättning | 0 | 33 | 66 | 113 | 77 | 255 | 0 | 0 | 74 |
| Rörelsekostnader | 40 | 74 | 84 | 61 | 88 | 24 | 3 | 41 | 33 |
| Råvaror och förnödenheter | 6 | 7 | 8 | 6 | 8 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 37 | 39 | 32 | 46 | 17 | 3 | 41 | 26 |
| Personalkostnader | – | 0 | 6 | 4 | 16 | – | – | 0 | 7 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 31 | 31 | 19 | 19 | 7 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −40 | −41 | −18 | 52 | −10 | 231 | −3 | −41 | 41 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | 46 | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 47 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −40 | −18 | 98 | −10 | 231 | −3 | −41 | 41 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 36 | 17 | −13 | 10 | −49 | 0 | 11 | −11 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 36 | 17 | −13 | 10 | −49 | 0 | 11 | −11 |
| Resultat före skatt | −39 | −4 | −1 | 85 | −1 | 181 | −3 | −30 | 30 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 8 | 0 | 32 | – | 0 | 7 |
| Årets resultat | −39 | −4 | −1 | 77 | −1 | 150 | −3 | −30 | 23 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 162 | 218 | 258 | 364 | 949 | 330 | 48 | 51 | 118 |
| Anläggningstillgångar | 53 | 76 | 107 | 70 | 844 | 91 | 11 | 11 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 32 | 56 | 86 | 49 | 68 | 28 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 32 | 56 | 86 | 49 | 68 | 28 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 21 | 21 | 21 | 21 | 776 | 62 | 11 | 11 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 21 | 21 | 21 | 21 | 776 | 62 | 11 | 11 | – |
| Omsättningstillgångar | 109 | 142 | 152 | 294 | 105 | 239 | 37 | 40 | 118 |
| Kortfristiga fordringar | 69 | 67 | 65 | 32 | 59 | 25 | 24 | 16 | 8 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 8 | 50 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 69 | 67 | 65 | 24 | 9 | 25 | 24 | 16 | 8 |
| Kassa och bank | 40 | 75 | 86 | 263 | 46 | 215 | 13 | 24 | 110 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 162 | 218 | 258 | 364 | 949 | 330 | 48 | 51 | 118 |
| Eget kapital | 147 | 186 | 190 | 266 | 189 | 189 | 40 | 43 | 73 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 97 | 136 | 140 | 216 | 139 | 139 | −10 | −7 | 23 |
| Balanserat resultat | 136 | 140 | 141 | 139 | 139 | −10 | −7 | 23 | 0 |
| Årets resultat | −39 | −4 | −1 | 77 | −1 | 150 | −3 | −30 | 23 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 36 | 53 | 40 | 49 | 0 | 0 | 11 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 36 | 53 | 40 | 49 | 0 | 0 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 32 | 32 | 45 | 720 | 91 | 8 | 8 | 34 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 32 | 32 | 0 | 0 | 7 |
| Övriga skulder | 7 | 24 | 24 | 37 | 681 | 52 | 0 | 0 | 19 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 75 | 0 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 139 | 139 | −10 | −7 | 23 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets verksamhet har under året varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har minskat fotouppdragen för året och därför minskat omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har dragit ner på fotoverksamheten vilket gjort att omsättningen minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Foto- och marknadsföringsverksamheten har under året ökat med fler kunder och uppdrag vilket gjort att omsättningen ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat pga att konsultprojektet under 2020 är avslutat och det inte var något lika stort projekt under 2021.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under räkenskapsåret utfört ett kundprojekt vilket gav en nettoomsättning, till skillnad från förra året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har förändrats med mer än 30% jämfört med föregående år p.g.a. att verksamheten under året i stort sett varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 21 | 21 | 21 | 21 | 776 | 62 | 11 | 11 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 714 | 52 | – | 11 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 755 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 153 | 153 | 153 | 94 | 94 | 36 |
| Årets inköp | – | 0 | 59 | – | 58 | 36 |
| Ackumulerade avskrivningar | 121 | 97 | 67 | 45 | 26 | 7 |
| Årets avskrivningar | 23 | 31 | 22 | 19 | 19 | 7 |
Om bolaget
- Adress
- BARKERIVÄGEN 6, 132 49 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2016-07-17
- Bransch
- Fotoverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva rådgivning och konsultverksamhet inom företagsstrategier, operationella förbättringar och organisationsutveckling samt även rådgivning vid förvärv eller avyttringar av verksamheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har även verksamhet inom porträtt och reklamfoto och marknadsföringstjänster.
Bankgironummer
- 5159-4422
- Home of Strategies
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-10
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva rådgivning och konsultverksamhet inom företagsstrategier, operationella förbättringar och organisationsutveckling samt även rådgivning vid förvärv eller avyttringar av verksamheter. Bolaget har även verksamhet inom porträtt och reklamfoto och marknadsföringstjänster. Bolaget har sitt säte i Nacka kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.