2024-01-01 2024-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559070-24772024-01-012024-12-31 559070-24772023-01-012023-12-31 559070-24772022-01-012022-12-31 559070-24772021-01-012021-12-31 559070-24772024-12-31 559070-24772023-12-31 559070-24772022-12-31 559070-24772021-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

BeMacce Holding AB

 

559070-2477

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

BeMacce Holding AB

Org.nr 559070-2477

1 (7)

 

 

 

 

 

Styrelsen för BeMacce Holding AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024.

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

Förvaltningsberättelse

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

 

Bolaget förvaltar aktier och andelar i rörelsedrivande företag och investmentföretag.

 

Företaget har sitt säte i Stockholm.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

 

Bolaget har förvärvat 51% av andelarna i Maria Beauty Clinic AB(559496-2234).

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2024

2023

2022

2021

 

Nettoomsättning

0

0

0

0

 

Resultat efter finansiella poster

582

35

-5

-28

 

Soliditet (%)

97,2

99,9

100,0

100,0

 

 

 

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

50 000

4 562 900

29 101

4 642 001

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Utdelning

 

-195 000

 

-195 000

Balanseras i ny räkning

 

29 101

-29 101

0

Årets resultat

 

 

462 123

462 123

Belopp vid årets utgång

50 000

4 397 001

462 123

4 909 124

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   4 397 001
årets vinst   462 123
  4 859 124

 

disponeras så att

till aktieägare utdelas   200 000
i ny räkning överföres   4 659 124
  4 859 124

 

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

 

 

BeMacce Holding AB

Org.nr 559070-2477

2 (7)

 

 

 

 

 


Styrelsen anser att förslaget är förenligt med försiktighetsregeln i 17 kap. 3 § aktiebolagslagen enligt
följande redogörelse: Styrelsens uppfattning är att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
verksamhetens art, omfattning och risk ställer på storleken på det egna kapitalet, bolagets
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

BeMacce Holding AB

Org.nr 559070-2477

 

 

3 (7)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2024-01-01

-2024-12-31

2023-01-01

-2023-12-31

 

 

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

0

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-67 900

 

-6 875

 

Summa rörelsekostnader

 

-67 900

 

-6 875

 

Rörelseresultat

 

-67 900

 

-6 875

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar

 

625 687

 

0

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

24 183

 

42 150

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

38

 

34

 

Summa finansiella poster

 

649 908

 

42 184

 

Resultat efter finansiella poster

 

582 008

 

35 309

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

582 008

 

35 309

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-119 885

 

-6 208

 

Årets resultat

 

462 123

 

29 101

 

BeMacce Holding AB

Org.nr 559070-2477

 

 

4 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag

2

12 750

 

0

 

Andra långfristiga värdepappersinnehav

3

1 600 000

 

2 395 873

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

1 612 750

 

2 395 873

 

Summa anläggningstillgångar

 

1 612 750

 

2 395 873

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

1 100 000

 

0

 

Övriga fordringar

 

2 048 509

 

343 471

 

Summa kortfristiga fordringar

 

3 148 509

 

343 471

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

286 708

 

1 908 865

 

Summa kassa och bank

 

286 708

 

1 908 865

 

Summa omsättningstillgångar

 

3 435 217

 

2 252 336

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

5 047 967

 

4 648 209

 

 

 

 

 

 

 

BeMacce Holding AB

Org.nr 559070-2477

 

 

5 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2024-12-31

2023-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

50 000

 

50 000

 

Summa bundet eget kapital

 

50 000

 

50 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

4 397 001

 

4 562 900

 

Årets resultat

 

462 123

 

29 101

 

Summa fritt eget kapital

 

4 859 124

 

4 592 001

 

Summa eget kapital

 

4 909 124

 

4 642 001

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Skatteskulder

 

126 093

 

6 208

 

Övriga skulder

 

12 750

 

0

 

Summa kortfristiga skulder

 

138 843

 

6 208

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

5 047 967

 

4 648 209

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BeMacce Holding AB

Org.nr 559070-2477

6 (7)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Specifikation andelar i koncernföretag

 

Namn

Kapital-

andel

Rösträtts-

andel

Antal

andelar

Bokfört

värde

 

Maria Beauty Clinic AB

51%

51%

255

12 750

 

 

 

 

 

12 750

 

 

 

 

 

 

 

 

Org.nr

Säte

 

Maria Beauty Clinic AB

559496-2234

Örebro

 

 

 

 

 

Not 3 Andra långfristiga värdepappersinnehav

 

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

2 395 873

1 895 873

 

Inköp

 

500 000

 

Försäljningar

-595 873

 

 

Omklassificeringar

-200 000

 

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

1 600 000

2 395 873

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

1 600 000

2 395 873

 

 

 

 

 

Not 4 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Inget väsentligt att notera.