Shinrai AB
559070-02571 (6)
Årsredovisning
Shinrai AB
Organisationsnummer:
559070-0257
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-01-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Shinrai AB
559070-02572 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Konsultverksamhet med fokus på verksamhetsutveckling inom IT. Säte Stockholm |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 629 998 | 757 599 | 1 669 557 | 1 515 152 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 665 377 | -230 155 | 700 400 | 587 386 |
| Soliditet (%) | | 87,2 | 93,7 | 78,9 | 75 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 683 896 | -8 011 | 725 885 |
| Balanseras i ny räkning | | -8 011 | 8 011 | 0 |
| Årets resultat | | | 524 393 | 524 393 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 675 885 | 524 393 | 1 250 278 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 675 885 | | | |
| Årets resultat | | 524 393 | | | |
| Summa | | 1 200 278 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 200 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 000 278 | | | |
| Summa | | 1 200 278 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Shinrai AB
559070-02573 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 629 998 | 757 599 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 629 998 | 757 599 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -5 983 | -5 393 |
| Övriga externa kostnader | | | | -202 265 | -253 122 |
| Personalkostnader | | | 2 | -756 373 | -728 573 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -964 621 | -987 088 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 665 377 | -229 489 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -666 |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | -666 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 665 377 | -230 155 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 0 | 226 075 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 226 075 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 665 377 | -4 080 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -140 984 | -3 931 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 524 393 | -8 011 |
Shinrai AB
559070-02574 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 158 750 | 130 000 |
| Övriga fordringar | | | | 411 959 | 39 180 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 570 709 | 169 180 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 163 344 | 881 474 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 163 344 | 881 474 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 734 053 | 1 050 654 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 734 053 | 1 050 654 |
Shinrai AB
559070-02575 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 675 885 | 683 896 |
| Årets resultat | | | | 524 393 | -8 011 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 200 278 | 675 885 |
| Summa eget kapital | | | | 1 250 278 | 725 885 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 328 846 | 328 846 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 328 846 | 328 846 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 695 | 2 445 |
| Skatteskulder | | | | -2 755 | -139 742 |
| Övriga skulder | | | | 148 989 | 125 220 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 8 000 | 8 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 154 929 | -4 077 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 734 053 | 1 050 654 |
| | | | | |
Shinrai AB
559070-02576 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |