Shinrai AB
559070-02571 (7)
Årsredovisning
Shinrai AB
Organisationsnummer:
559070-0257
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-03-16.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Shinrai AB
559070-02572 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Konsultverksamhet med fokus på verksamhetsutveckling inom IT. Säte Stockholm |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 669 557 | 1 515 152 | 1 864 663 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 700 400 | 587 386 | 892 175 | |
| Soliditet (%) | | 79 | 75 | 72 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 376 854 | 336 109 | 762 963 |
| Utdelning | | -270 000 | | -270 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 336 109 | -336 109 | |
| Årets resultat | | | 400 933 | 400 933 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 442 963 | 400 933 | 893 896 |
Shinrai AB
559070-02573 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 442 963 | | | |
| Årets resultat | | 400 933 | | | |
| Summa | | 843 896 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 160 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 683 896 | | | |
| Summa | | 843 896 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Shinrai AB
559070-02574 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 669 557 | 1 515 152 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 669 557 | 1 515 152 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -227 793 | -184 454 |
| Personalkostnader | | | 2 | -740 371 | -743 305 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -968 164 | -927 759 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 701 393 | 587 393 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -993 | -7 |
| Summa finansiella poster | | | | -993 | -7 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 700 400 | 587 386 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -182 000 | -146 846 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -182 000 | -146 846 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 518 400 | 440 540 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -117 467 | -104 431 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 400 933 | 336 109 |
Shinrai AB
559070-02575 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 377 700 | 182 813 |
| Övriga fordringar | | | | 7 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 3 065 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 380 772 | 182 821 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 305 918 | 1 220 768 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 305 918 | 1 220 768 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 686 690 | 1 403 589 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 686 690 | 1 403 589 |
Shinrai AB
559070-02576 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 442 963 | 376 854 |
| Årets resultat | | | | 400 933 | 336 109 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 843 896 | 712 963 |
| Summa eget kapital | | | | 893 896 | 762 963 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 554 921 | 372 921 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 554 921 | 372 921 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 32 452 | 22 991 |
| Skatteskulder | | | | 34 311 | 147 327 |
| Övriga skulder | | | | 163 110 | 93 468 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 8 000 | 3 919 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 237 873 | 267 705 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 686 690 | 1 403 589 |
| | | | | |
Shinrai AB
559070-02577 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |