Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43971 (6)
Årsredovisning
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
Organisationsnummer:
559065-4397
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Halmstad
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43972 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget är vilande och har sitt säte i Halmstad.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | -1 | 277 026 | 1 007 973 | 1 063 269 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -12 388 | -292 338 | 927 | -68 796 |
| Soliditet (%) | | -87,2 | 18,0 | 40,2 | 37,5 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 210 600 | -256 214 | 4 386 |
| Balanseras i ny räkning | | -256 214 | 256 214 | 0 |
| Årets resultat | | | -12 388 | -12 388 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | -45 614 | -12 388 | -8 002 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -45 614 | | | |
| Årets resultat | | -12 388 | | | |
| Medel att disponera | | -58 002 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -58 002 | | | |
| Summa | | -58 002 | | | |
| | | | | |
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43973 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | -1 | 277 026 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 166 216 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | -1 | 443 242 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 0 | -182 887 |
| Övriga externa kostnader | | | | -4 048 | -241 727 |
| Personalkostnader | | | 2 | -7 728 | -99 268 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -11 776 | -523 882 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -11 777 | -80 640 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | -192 363 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 8 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -619 | -19 335 |
| Summa finansiella poster | | | | -611 | -211 698 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -12 388 | -292 338 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -12 388 | -292 338 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | 36 124 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -12 388 | -256 214 |
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43974 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 3 | 0 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 4 | 0 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 9 175 | 15 652 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 9 175 | 15 652 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 0 | 8 754 |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 8 754 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 9 175 | 24 406 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 9 175 | 24 406 |
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43975 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -45 614 | 210 600 |
| Årets resultat | | | | -12 388 | -256 214 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -58 002 | -45 614 |
| Summa eget kapital | | | | -8 002 | 4 386 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 232 | 508 |
| Övriga skulder | | | | 16 945 | 19 512 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 17 177 | 20 020 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 9 175 | 24 406 |
| | | | | |
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43976 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 0 | 190 600 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 190 600 |
| | | | | |
| Årets nedskrivningar | | | | 0 | -190 600 |
| Utgående nedskrivningar | | | | 0 | -190 600 |
| | | | | |
| Not 4. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 0 | 448 100 |
| Försäljningar | | | | 0 | -448 100 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 0 |
| | | | | |