Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43971 (7)
Årsredovisning
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
Organisationsnummer:
559065-4397
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Halmstad
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43972 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Yoga studio på St Eriksplan där vi kommer att ha yogaklasser och kurser. Vi kommer att ha workshops och
föreläsningar inom raw food, nutritionslära och hälsa, samt försäljning av raw food som tillreds i annan
lokal och därav enbart säljs från kyl. Vi har behandlingsrum där massage och kroppsbehandlingar kommer
att äga rum. Försäljning av eteriska oljor, yogamattor och kläder samt hälsoböcker och liknande artiklar. Bolaget har sitt säte i Halmstad.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 007 973 | 1 063 269 | 1 355 875 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 927 | -68 796 | 148 472 | |
| Soliditet (%) | | 40,2 | 37,5 | 42,0 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 218 511 | -8 591 | 259 920 |
| Balanseras i ny räkning | | -8 591 | 8 591 | 0 |
| Årets resultat | | | 680 | 680 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 209 920 | 680 | 260 600 |
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43973 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 209 920 | | | |
| Årets resultat | | 680 | | | |
| Summa | | 210 600 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 210 600 | | | |
| Summa | | 210 600 | | | |
| | | | | |
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43974 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 007 973 | 1 063 269 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 203 597 | 56 331 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 211 570 | 1 119 600 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -493 900 | -482 971 |
| Övriga externa kostnader | | | | -534 367 | -595 838 |
| Personalkostnader | | | 2 | -144 385 | -82 900 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 172 652 | -1 161 709 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 38 918 | -42 109 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -37 991 | -26 687 |
| Summa finansiella poster | | | | -37 991 | -26 687 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 927 | -68 796 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 0 | 60 206 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 60 206 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 927 | -8 590 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -247 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 680 | -8 590 |
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43975 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 3 | 190 600 | 190 600 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 4 | 448 100 | 448 100 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 638 700 | 638 700 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 638 700 | 638 700 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | -1 725 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 39 164 | 45 138 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 20 392 | 59 263 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 57 831 | 104 401 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 23 161 | 25 548 |
| Summa kassa och bank | | | | 23 161 | 25 548 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 80 992 | 129 949 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 719 692 | 768 649 |
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43976 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 209 920 | 218 511 |
| Årets resultat | | | | 680 | -8 591 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 210 600 | 209 920 |
| Summa eget kapital | | | | 260 600 | 259 920 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 36 124 | 36 124 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 36 124 | 36 124 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 210 433 | 308 393 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 210 433 | 308 393 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 46 527 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 16 512 | 16 512 |
| Skatteskulder | | | | 514 | -20 443 |
| Övriga skulder | | | | 182 222 | 108 329 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 13 287 | 13 287 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 212 535 | 164 212 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 719 692 | 768 649 |
| | | | | |
Yin & Yang Yogastudio Swe AB
559065-43977 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 190 600 | 30 000 |
| Inköp | | | | 0 | 160 600 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 190 600 | 190 600 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 190 600 | 190 600 |
| Not 4. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 448 100 | 448 100 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 448 100 | 448 100 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 448 100 | 448 100 |