Start › Skåne län › Landskrona
M. Olenmark Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 | 3 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 3 | 0 | 4 | – | – | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −3 | 0 | −4 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Finansiella poster | 78 | 178 | 58 | 16 | 2 457 | 0 | 1 101 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 1 101 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 2 441 | 0 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 71 | 134 | 42 | 16 | 16 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 44 | 16 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 76 | 175 | 58 | 12 | 2 457 | 0 | 1 099 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −24 | −44 | 0 | −3 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −24 | −44 | 0 | −3 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 52 | 131 | 58 | 9 | 2 457 | 0 | 1 099 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 27 | 12 | 2 | 3 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 37 | 104 | 46 | 7 | 2 454 | 0 | 1 099 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 065 | 4 204 | 4 026 | 3 968 | 3 956 | 1 201 | 1 201 | 75 |
| Anläggningstillgångar | 3 591 | 3 778 | 2 238 | 1 135 | 1 135 | 427 | 24 | 25 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 591 | 3 778 | 2 238 | 1 135 | 1 135 | 427 | 24 | 25 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 321 | 24 | 24 | 25 |
| Andelar i intresseföretag | 663 | 663 | 321 | 321 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 788 | 403 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 804 | 1 563 | 788 | 788 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 082 | 1 552 | 1 128 | 25 | 25 | 0 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 042 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 474 | 426 | 1 788 | 2 834 | 2 821 | 774 | 1 177 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 60 | 16 | 16 | 16 | 0 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 16 | 0 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 60 | 16 | 16 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 250 | – | – | 0 | 25 | 25 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 250 | – | – | 0 | 25 | 25 | 0 |
| Kassa och bank | 474 | 116 | 1 772 | 2 818 | 2 805 | 749 | 1 152 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 065 | 4 204 | 4 026 | 3 968 | 3 956 | 1 201 | 1 201 | 75 |
| Eget kapital | 3 798 | 3 760 | 3 656 | 3 611 | 3 603 | 1 149 | 1 149 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 748 | 3 710 | 3 606 | 3 561 | 3 553 | 1 099 | 1 099 | 0 |
| Balanserat resultat | 3 710 | 3 606 | 3 561 | 3 553 | 1 099 | 1 099 | – | – |
| Årets resultat | 37 | 104 | 46 | 7 | 2 454 | 0 | 1 099 | 0 |
| Obeskattade reserver | 71 | 47 | 3 | 3 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 71 | 47 | 3 | 3 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 155 | 355 | 353 | 350 | 350 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 155 | 355 | 353 | 350 | 350 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 42 | 42 | 14 | 5 | 3 | 51 | 51 | 25 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 42 | 39 | 14 | 5 | 3 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 0 | 51 | 51 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | – | 1 099 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 663 | 663 | 321 | 321 | 321 |
| Årets inköp | – | 342 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 321 | 24 | 24 | 25 | 25 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 | 0 | 1 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 042 | 0 |
| Årets inköp | 1 042 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 082 | 1 552 | 1 128 | 25 | 25 | 0 |
| Årets inköp | 18 | 424 | 1 103 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 488 | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | 25 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 788 | 403 | 0 |
| Årets inköp | 388 | 403 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SAXTORPSVÄGEN 197 B, 261 94 ANNELÖV
- Registrerat
- 2016-06-01
Verksamhet enligt registret
Företaget ska äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget ska äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är Kävlinge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.