Start › Uppsala län › Uppsala
Walsa Totalentreprenad AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 861 | 1 020 | 608 | 1 282 | 389 | 796 | 672 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 580 | 990 | 608 | 1 196 | 357 | 788 | 672 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 281 | 29 | 0 | 86 | 32 | 8 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 885 | 805 | 549 | 1 235 | 343 | 773 | 659 | 8 | 7 |
| Råvaror och förnödenheter | 71 | 30 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 663 | 284 | 399 | 513 | 76 | 366 | 210 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 120 | 325 | 30 | 60 | 90 | 113 | 96 | 8 | 7 |
| Personalkostnader | 31 | 163 | 104 | 650 | 164 | 293 | 350 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | −39 | 16 | 12 | 12 | 2 | 2 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 42 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −24 | 215 | 59 | 47 | 47 | 23 | 14 | −8 | −7 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | −1 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −25 | 215 | 58 | 47 | 47 | 21 | 14 | −8 | −7 |
| Resultat före skatt | −25 | 215 | 58 | 47 | 47 | 21 | 14 | −8 | −7 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 44 | 12 | 10 | 10 | 5 | 1 | – | – |
| Årets resultat | −25 | 171 | 45 | 38 | 37 | 17 | 12 | −8 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 915 | 1 348 | 677 | 475 | 211 | 125 | 184 | 34 | 44 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 39 | 41 | 32 | 44 | 6 | 8 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 39 | 41 | 32 | 44 | 6 | 8 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 39 | 41 | 32 | 44 | 6 | 8 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 915 | 1 309 | 635 | 443 | 167 | 119 | 176 | 34 | 44 |
| Kortfristiga fordringar | 585 | 325 | 217 | 332 | 79 | 76 | 49 | 0 | 0 |
| Kundfordringar | 258 | 362 | 36 | 36 | 51 | 66 | 36 | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 170 | 254 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 90 | −38 | 10 | 42 | 28 | 10 | 13 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 237 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 330 | 984 | 419 | 111 | 88 | 43 | 128 | 34 | 44 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 915 | 1 348 | 677 | 475 | 211 | 125 | 184 | 34 | 44 |
| Eget kapital | 325 | 350 | 179 | 134 | 96 | 59 | 42 | 30 | 38 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 275 | 300 | 129 | 84 | 46 | 9 | −8 | −20 | −12 |
| Balanserat resultat | 300 | 129 | 84 | 46 | 9 | −8 | −20 | −12 | −5 |
| Årets resultat | −25 | 171 | 45 | 38 | 37 | 17 | 12 | −8 | −7 |
| Långfristiga skulder | 405 | 792 | 266 | 177 | 114 | 73 | 43 | 1 | 1 |
| Övriga skulder | 405 | 792 | 266 | 177 | 114 | 73 | 43 | 1 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 185 | 206 | 231 | 165 | 1 | −7 | 99 | 4 | 5 |
| Leverantörsskulder | 72 | – | 0 | 4 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 30 | 35 | 2 | 0 | 0 | −5 | −9 | – | – |
| Övriga skulder | 84 | 161 | 227 | 114 | 2 | −2 | 69 | −1 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 10 | 3 | 47 | – | 0 | 39 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 84 | 46 | 9 | −8 | −20 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget fler renoveringsprojekt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då ägaren varit sjukskriven störrde delen av året vilket anlett till att bolaget inte kunnat utföra samma arbete som året innan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget inriktat verksamheten även mot solpaneler
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 44 | 85 | 60 | 60 | 10 | 10 | 10 |
| Årets inköp | – | 44 | 25 | – | 50 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 44 | 85 | – | – | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | – | 5 | 16 | 12 | 12 | 4 | 2 | – |
Om bolaget
- Adress
- LÄBY-VÄSTERBY 207, 755 92 UPPSALA
- Registrerat
- 2016-05-30
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra renoveringar, ombyggnad, måleriarbeten i lokaler, privatbostäder samt övriga fastigheter. Även import samt export av byggvaror, som till exempel kakel, klinkers, fog, dörrar och fönster i samband med renoveringar.
Bankgironummer
- 5135-1351
- Walsa Totalentreprenad AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bygg och renoveringar för företags och privata kunder samt installerar solpaneler. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.