Start › Stockholms län › Täby
Bicho Productions AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 51 | 168 | 451 | 1 329 | 1 333 | 1 581 |
| Nettoomsättning | 51 | 163 | 379 | 1 329 | 1 235 | 1 581 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | 73 | 0 | 99 | 0 |
| Rörelsekostnader | 39 | 240 | 506 | 1 196 | 1 254 | 1 240 |
| Råvaror och förnödenheter | 11 | 9 | 0 | 54 | 157 | 212 |
| Handelsvaror | 0 | 15 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 28 | 96 | 326 | 255 | 319 | 369 |
| Personalkostnader | 0 | 119 | 180 | 796 | 684 | 564 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 91 | 94 | 94 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 13 | −72 | −55 | 133 | 79 | 341 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −14 | −180 | 143 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 180 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | −143 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | −72 | −54 | 119 | −101 | 483 |
| Resultat före skatt | 13 | −72 | −54 | 119 | −101 | 483 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 25 | 18 | 56 |
| Årets resultat | 13 | −72 | −54 | 94 | −119 | 428 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 191 | 181 | 346 | 494 | 997 | 1 222 |
| Anläggningstillgångar | 7 | 7 | 7 | 82 | 286 | 560 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 91 | 185 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 91 | 185 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 | 7 | 7 | 82 | 195 | 375 |
| Fordringar hos koncernföretag | 7 | 7 | 7 | 82 | 195 | 375 |
| Omsättningstillgångar | 184 | 173 | 339 | 412 | 711 | 661 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 15 | 15 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | 0 | 15 | 15 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 176 | 164 | 295 | 118 | 588 | 500 |
| Kundfordringar | – | 0 | 120 | 19 | 388 | 399 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 21 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 171 | 162 | 147 | 80 | 179 | 80 |
| Övriga fordringar | 3 | 2 | 25 | 13 | 15 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | 0 | 3 | 6 | 6 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 6 | 9 | 29 | 279 | 123 | 161 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 191 | 181 | 346 | 494 | 997 | 1 222 |
| Eget kapital | 12 | −1 | 72 | 126 | 33 | 151 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −38 | −51 | 22 | 76 | −17 | 101 |
| Balanserat resultat | −51 | 22 | 76 | −17 | 101 | −327 |
| Årets resultat | 13 | −72 | −54 | 94 | −119 | 428 |
| Långfristiga skulder | 167 | 167 | 167 | 100 | 100 | 100 |
| Övriga skulder | 167 | 167 | 167 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 14 | 107 | 268 | 864 | 970 |
| Leverantörsskulder | 5 | 7 | 1 | 5 | 75 | 157 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 73 | 56 |
| Övriga skulder | 0 | 1 | 37 | 259 | 703 | 733 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 69 | 4 | 13 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 76 | −17 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har bedrivit begränsad verksamhet under räkenskapsåret och nettoomsättningen avviker därför med mer än 30% jämfört föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi räkenskapsårets utgång framgick av balansräkningen att bolagets redovisade egna kapital understeg hälften av aktiekapitalet. En kontrollbalansräkning upprätttades vilken påvisade att det egna kapitalet dock kunde anses intakt vid beaktande av verkligt värde på bolagets förbrukningsinventarier och anläggningstillgångar. Under innevarande räkenskapsår första kvartal har det egna kapitalet i sin helhet återställts.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har bedrivit begränsad verksamt under räkenskapsåret och nettoomsättningen avviker därmed med mer än 30% jämfört föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Som framgår av balansräkningen understiger bolagets egna kapital hälften av aktiekapitalet per balansdagen 2024-08-31. En kontrollbalansräkning har upprätttats vilken påvisar att det egna kapitalet kan anses intakt vid beaktande av verkligt värde på bolagets förbrukningsinventarier och anläggningstillgångar. En kontrollstämma hålles därmed inte, men bolaget följer fortsatt nogsamt det egna kapitalets utveckling.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolagets företrädare tagit en anställning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets företrädare förväntas anta ett längre uppdrag på anställningsbasis vilket torde sänka bolagets omsättning under kommande räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 | 7 | 7 | 7 | 195 | 375 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 180 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 466 | 466 | 466 | 472 | 472 | 472 | 472 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 5 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 466 | 466 | 466 | 472 | 381 | 286 | 192 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 91 | 94 | 94 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 5 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BRINKVÄGEN 24, 187 50 TÄBY
- Registrerat
- 2016-05-18
- Bransch
- Detaljhandel med fotoutrustning
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är foto-, film- och textproduktion, utbildning samt handel med fotografisk utrustning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 120-3678
- BICHO PRODUCTIONS AB
kontrollerat 2026-10-14 - 290-1783
- Bicho Collection AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-17
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom produktion av och utbildning inom media, såsom foto, film, böcker, TV samt podar och därmed förenlig vekrksamhet. Företaget har sitt säte i Huddinge.
Väsentliga händelser
Vi räkenskapsårets ingång framgick av balansräkningen att bolagets redovisade egna kapital understeg hälften av aktiekapitalet. En kontrollbalansräkning upprätttades vilken påvisade att det egna kapitalet dock kunde anses intakt vid beaktande av verkligt värde på bolagets förbrukningsinventarier och anläggningstillgångar. Under verksamhetsåret har det egna kapitalet fluktuerat men sammantaget utvecklats i en positiv riktning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.