Monterings Partner Malmö AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 970 | 147 | 175 | 86 |
| Nettoomsättning | 970 | 147 | 175 | 86 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 900 | 99 | 262 | 150 |
| Råvaror och förnödenheter | 779 | 5 | 0 | 32 |
| Övriga externa kostnader | 121 | 94 | 262 | 119 |
| Rörelseresultat | 70 | 48 | −87 | −64 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 70 | 47 | −87 | −64 |
| Resultat före skatt | 70 | 47 | −87 | −64 |
| Skatt på årets resultat | 14 | – | – | – |
| Årets resultat | 55 | 47 | −87 | −64 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 216 | 130 | 61 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 216 | 130 | 61 | 9 |
| Varulager m.m. | 192 | 87 | 28 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 192 | 87 | 28 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | −5 | 1 | 0 |
| Kundfordringar | 1 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | −5 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 24 | 49 | 32 | 9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 216 | 130 | 61 | 9 |
| Eget kapital | 24 | −79 | −79 | 8 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −26 | −129 | −129 | −42 |
| Balanserat resultat | −81 | −129 | −42 | 23 |
| Årets resultat | 55 | 0 | −87 | −64 |
| Långfristiga skulder | 169 | 155 | 110 | 0 |
| Övriga skulder | 169 | 155 | 110 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 24 | 54 | 29 | 1 |
| Leverantörsskulder | 6 | 0 | 25 | 0 |
| Skatteskulder | 14 | – | – | – |
| Övriga skulder | 4 | 7 | 4 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 47 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | −129 | −129 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LÖNNGATAN 58, 214 49 MALMÖ
- Registrerat
- 2016-05-06
- Bransch
- Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning av däck och bilar samt underhåll och service och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-11-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2016 och bedriver sedan dess handel av personbilar och lätt fordon.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.