Bårdskäraren 3 AB
559061-58931 (9)
Årsredovisning
Bårdskäraren 3 AB
Organisationsnummer:
559061-5893
Räkenskapsår:
2019-10-01 -
2020-09-30
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-01-31.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Bårdskäraren 3 AB
559061-58932 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bårdskäraren 3 AB äger och förvaltar fastigheten Sala Bårdskäraren 3. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 440 070 | 1 366 317 | 1 361 602 | 1 216 028 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 672 909 | 640 810 | 571 169 | 420 676 |
| Soliditet (%) | | 6,4 | 9,3 | 0,4 | 0 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 296 | | | |
| Årets resultat | | 7 | | | |
| Summa | | 303 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 303 | | | |
| Summa | | 303 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Bårdskäraren 3 AB
559061-58933 (9)
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 073 841 | 225 | 71 | 1 124 137 |
| Balanseras i ny räkning | | | 71 | -71 | |
| Årets resultat | | | | 7 | 7 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 073 841 | 296 | 7 | 1 124 144 |
Bårdskäraren 3 AB
559061-58934 (9)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-10-01 | 2018-10-01 |
| | | 1 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 440 070 | 1 366 317 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 77 876 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 517 946 | 1 366 317 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -245 403 | -353 405 |
| Övriga externa kostnader | | | | -254 492 | -21 835 |
| Personalkostnader | | | 2 | -161 492 | -92 523 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -122 244 | -122 000 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -783 631 | -589 763 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 734 315 | 776 554 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 367 521 | 30 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -428 927 | -165 744 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -61 406 | -135 744 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 672 909 | 640 810 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -672 797 | -640 581 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -672 797 | -640 581 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 112 | 229 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -105 | -158 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 7 | 71 |
Bårdskäraren 3 AB
559061-58935 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 11 990 801 | 12 049 045 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 11 990 801 | 12 049 045 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 5 500 000 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 5 500 000 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 17 490 801 | 12 049 045 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 20 463 | 1 415 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 17 461 | 55 300 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 37 924 | 56 715 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 828 | 0 |
| Summa kassa och bank | | | | 828 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 38 752 | 56 715 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 17 529 553 | 12 105 760 |
Bårdskäraren 3 AB
559061-58936 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 073 841 | 1 073 841 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 123 841 | 1 123 841 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 296 | 225 |
| Årets resultat | | | | 7 | 71 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 303 | 296 |
| Summa eget kapital | | | | 1 124 144 | 1 124 137 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 292 369 | 292 369 |
| Summa avsättningar | | | | 292 369 | 292 369 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 7 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 9 843 400 | 10 175 200 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 436 090 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 5 070 000 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 15 349 490 | 10 175 200 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | -1 267 726 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 53 421 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 13 995 | 39 253 |
| Övriga skulder | | | | 1 548 723 | 228 022 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 8 | 468 558 | 193 358 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 763 550 | 514 054 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 9 10 | 17 529 553 | 12 105 760 |
| | | | | |
Bårdskäraren 3 AB
559061-58937 (9)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
|
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| | | | | |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anska ningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| | | | | |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
|
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 367 521 | 30 000 |
| Summa | | | | 367 521 | 30 000 |
|
| | | | | |
Bårdskäraren 3 AB
559061-58938 (9)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -428 927 | -165 744 |
| Summa | | | | -428 927 | -165 744 |
|
| | | | | |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 11 333 752 | 11 333 752 |
| Inköp | | | | 64 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 11 397 752 | 11 333 752 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -650 917 | -528 917 |
| Årets avskrivningar | | | | -122 244 | -122 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -773 161 | -650 917 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 1 366 210 | 1 366 210 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 366 210 | 1 366 210 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 11 990 801 | 12 049 045 |
|
| | | | | |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 500 000 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 5 000 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 500 000 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 500 000 | 0 |
| Avser revers hos moderbolaget Annika Backlund AB, 556783-1044 |
| | | | | |
| Not 7. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 9 013 900 | 9 290 400 |
|
| | | | | |
Bårdskäraren 3 AB
559061-58939 (9)
| Not 9. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 16 760 000 | 13 560 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 16 760 000 | 13 560 000 |
|
| | | | | |
| Not 10. Andra övriga upplysningar |
|
|