Serpentinen 9 AB
559061-58771 (9)
Årsredovisning
Serpentinen 9 AB
Organisationsnummer: 559061-5877
Räkenskapsår:
2021-10-01 -
2022-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-11-22.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Serpentinen 9 AB
559061-58772 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Serpentinen 9 AB äger och förvaltar fastigheten Sala Serpentinen 9. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag, Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 | 2019-10-01 -2020-09-30 | 2018-10-01 -2019-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 829 330 | 1 734 370 | 1 719 958 | 1 747 702 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 939 320 | 603 172 | 862 017 | 768 198 |
| Balansomslutning (kr) | | 19 255 120 | 20 080 997 | 21 070 449 | 0 |
| Soliditet (%) | | 7,7 | 6,6 | 6,3 | 8,3 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 271 541 | 2 129 | 28 | 1 323 698 |
| Balanseras i ny räkning | | | 28 | -28 | 0 |
| Årets resultat | | | | 157 126 | 157 126 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 271 541 | 2 157 | 157 126 | 1 480 824 |
Serpentinen 9 AB
559061-58773 (9)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 157 | | | |
| Årets resultat | | 157 126 | | | |
| Summa | | 159 283 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 159 283 | | | |
| Summa | | 159 283 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Serpentinen 9 AB
559061-58774 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2021-10-01 | 2020-10-01 |
| | | 1 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 829 330 | 1 734 370 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 210 000 | 63 082 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 108 613 | 20 756 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 147 943 | 1 818 208 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -555 680 | -427 514 |
| Övriga externa kostnader | | | | -28 673 | -38 459 |
| Personalkostnader | | | 2 | -268 311 | -121 870 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -176 707 | -171 739 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 029 371 | -759 582 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 118 572 | 1 058 626 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 450 000 | 405 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -629 252 | -860 454 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -179 252 | -455 454 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 939 320 | 603 172 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -782 194 | -603 073 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -782 194 | -603 073 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 157 126 | 99 |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -71 |
| Årets resultat | | | | 157 126 | 28 |
Serpentinen 9 AB
559061-58775 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 15 727 385 | 15 520 110 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 6 | 16 800 | 25 200 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 15 744 185 | 15 545 310 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 7 | 3 500 000 | 4 500 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 3 500 000 | 4 500 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 19 244 185 | 20 045 310 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 10 780 | 10 927 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 24 087 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 10 780 | 35 014 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 155 | 673 |
| Summa kassa och bank | | | | 155 | 673 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 10 935 | 35 687 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 19 255 120 | 20 080 997 |
Serpentinen 9 AB
559061-58776 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 271 541 | 1 271 541 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 321 541 | 1 321 541 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 157 | 2 129 |
| Årets resultat | | | | 157 126 | 28 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 159 283 | 2 157 |
| Summa eget kapital | | | | 1 480 824 | 1 323 698 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 346 196 | 346 196 |
| Summa avsättningar | | | | 346 196 | 346 196 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 8 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 11 922 750 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 959 161 | 1 309 774 |
| Övriga skulder | | | | 1 950 000 | 3 212 471 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 3 909 161 | 16 444 995 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 11 650 230 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 8 640 | 14 141 |
| Övriga skulder | | | | 1 605 864 | 1 715 034 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 254 205 | 236 933 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 13 518 939 | 1 966 108 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 9 | 19 255 120 | 20 080 997 |
| | | | | |
Serpentinen 9 AB
559061-58777 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 450 000 | 405 000 |
| Summa | | | | 450 000 | 405 000 |
| | | | | |
Serpentinen 9 AB
559061-58778 (9)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -50 000 | 0 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -579 252 | -860 454 |
| Summa | | | | -629 252 | -860 454 |
| | | | | |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 15 052 511 | 14 856 940 |
| Inköp | | | | 375 582 | 195 571 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 15 428 093 | 15 052 511 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 150 138 | -986 799 |
| Årets avskrivningar | | | | -168 307 | -163 339 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 318 445 | -1 150 138 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 1 617 737 | 1 617 737 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 617 737 | 1 617 737 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 15 727 385 | 15 520 110 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 0 | 15 520 110 |
| Verkligt värde | | | | 0 | 23 700 000 |
| Not 6. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 42 000 | 42 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 42 000 | 42 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -16 800 | -8 400 |
| Årets avskrivningar | | | | -8 400 | -8 400 |
| Utgående avskrivningar | | | | -25 200 | -16 800 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 16 800 | 25 200 |
| | | | | |
Serpentinen 9 AB
559061-58779 (9)
| Not 7. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 500 000 | 5 500 000 |
| Reglerade fordringar | | | | -1 000 000 | -1 000 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 500 000 | 4 500 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 500 000 | 4 500 000 |
| | | | | |
| Not 8. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 10 832 670 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 9. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 20 126 000 | 20 126 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 20 126 000 | 20 126 000 |
| | | | | |