Serpentinen 9 AB
559061-58771 (9)
Årsredovisning
Serpentinen 9 AB
Organisationsnummer:
559061-5877
Räkenskapsår:
2018-10-01 -
2019-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2019-11-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Serpentinen 9 AB
559061-58772 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Hyttmästaren 2 AB äger och förvaltar fastigheten Sala Hyttmästaren 2. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträ at under räkenskapsåret. |
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2016-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 747 702 | 1 702 461 | 1 552 000 | 830 000 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 768 198 | 543 487 | 368 000 | 240 000 |
| Soliditet (%) | | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 205 | | | |
| Årets resultat | | 31 | | | |
| Summa | | 236 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 236 | | | |
| Summa | | 236 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Serpentinen 9 AB
559061-58773 (9)
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | | 156 | 49 | 50 205 |
| Balanseras i ny räkning | | | 49 | -49 | |
| Uppskrivning av anläggningstillgång | | 1 271 541 | | | 1 271 541 |
| Årets resultat | | | | 31 | 31 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 271 541 | 205 | 31 | 1 321 777 |
Serpentinen 9 AB
559061-58774 (9)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2018-10-01 | 2017-10-01 |
| | | 1 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 747 702 | 1 702 461 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 747 702 | 1 702 461 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -497 603 | -492 505 |
| Övriga externa kostnader | | | | -49 146 | -27 341 |
| Personalkostnader | | | 2 | -86 626 | -183 812 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -153 878 | -217 049 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -787 253 | -920 707 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 960 449 | 781 754 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 45 000 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -237 251 | -238 267 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -192 251 | -238 267 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 768 198 | 543 487 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -768 064 | -543 388 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -768 064 | -543 388 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 134 | 99 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -103 | -50 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 31 | 49 |
Serpentinen 9 AB
559061-58775 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 15 285 521 | 13 727 074 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 0 | 45 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 15 285 521 | 13 772 074 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 500 000 | 1 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 500 000 | 1 000 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 15 785 521 | 14 772 074 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 6 367 | 9 419 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 68 130 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 74 497 | 9 419 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 0 | 594 |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 594 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 74 497 | 10 013 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 15 860 018 | 14 782 087 |
Serpentinen 9 AB
559061-58776 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 271 541 | 0 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 321 541 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 205 | 156 |
| Årets resultat | | | | 31 | 49 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 236 | 205 |
| Summa eget kapital | | | | 1 321 777 | 50 205 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 346 196 | 0 |
| Summa avsättningar | | | | 346 196 | 0 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 6 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 12 535 920 | 12 740 310 |
| Övriga skulder | | | | 0 | 1 000 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 12 535 920 | 13 740 310 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 272 520 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 69 683 | 415 211 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 36 955 | 60 769 |
| Övriga skulder | | | | 1 290 660 | 17 236 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 7 | 258 827 | 225 836 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 656 125 | 991 572 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 8 | 15 860 018 | 14 782 087 |
| | | | | |
Serpentinen 9 AB
559061-58777 (9)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
|
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
|
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
|
| | | | | |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| | | | | |
| | | | 2018-10-01 -2019-09-30 | 2017-10-01 -2018-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
|
| | | | | |
Serpentinen 9 AB
559061-58778 (9)
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2018-10-01 -2019-09-30 | 2017-10-01 -2018-09-30 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser kortfristiga fordringar på och andelar i koncernföretag som är omsättningstillgång | | | | 45 000 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2018-10-01 -2019-09-30 | 2017-10-01 -2018-09-30 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 14 396 656 | 14 396 656 |
| Inköp | | | | 94 588 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 14 491 244 | 14 396 656 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -669 582 | -452 883 |
| Årets avskrivningar | | | | -153 878 | -216 699 |
| Utgående avskrivningar | | | | -823 460 | -669 582 |
| | | | | |
| Årets uppskrivningar | | | | 1 617 737 | 0 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 617 737 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 15 285 521 | 13 727 074 |
|
| | | | | |
| Not 6. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 11 445 840 | 11 718 090 |
|
| | | | | |
| Not 8. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 17 126 000 | 14 626 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 17 126 000 | 14 626 000 |
|
| | | | | |