Ward Creative Technology AB
559059-91471 (7)
Årsredovisning
Ward Creative Technology AB
Organisationsnummer:
559059-9147
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-01.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Ward Creative Technology AB
559059-91472 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Konsultation och produktion inom digitala medier. Huvudsaklig inriktning på konceptframtagande, programmering, design samt klippning av film. Verksamheten innefattar även framtagande av mobila applikationer och spel. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 494 198 | 1 451 997 | 1 627 336 | 1 641 552 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 139 995 | 229 909 | 436 951 | 482 602 |
| Soliditet (%) | | 87,3 | 93,3 | 90,7 | 91,3 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 006 168 | 182 807 | 1 238 975 |
| Utdelning | | -249 999 | | -249 999 |
| Balanseras i ny räkning | | 182 807 | -182 807 | 0 |
| Årets resultat | | | 111 580 | 111 580 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 938 976 | 111 580 | 1 100 556 |
Ward Creative Technology AB
559059-91473 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 938 976 | | | |
| Årets resultat | | 111 580 | | | |
| Medel att disponera | | 1 050 556 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 120 000 | | | |
| Summa utdelning | | 120 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 930 556 | | | |
| Summa | | 1 050 556 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till:
- de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och
- bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Ward Creative Technology AB
559059-91474 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 494 198 | 1 451 997 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 494 198 | 1 451 997 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -265 546 | -160 194 |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 073 844 | -1 055 676 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -16 865 | -8 248 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 356 255 | -1 224 118 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 137 943 | 227 879 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 774 | 2 768 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 1 278 | -738 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 052 | 2 030 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 139 995 | 229 909 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 139 995 | 229 909 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -28 415 | -47 102 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 111 580 | 182 807 |
Ward Creative Technology AB
559059-91475 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 33 733 | 2 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 33 733 | 2 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 33 733 | 2 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 256 858 | 159 365 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 348 813 | 527 745 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 605 671 | 687 110 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 621 959 | 641 328 |
| Summa kassa och bank | | | | 621 959 | 641 328 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 227 630 | 1 328 438 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 261 363 | 1 328 440 |
Ward Creative Technology AB
559059-91476 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 938 976 | 1 006 168 |
| Årets resultat | | | | 111 580 | 182 807 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 050 556 | 1 188 975 |
| Summa eget kapital | | | | 1 100 556 | 1 238 975 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 157 611 | 81 340 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 3 196 | 8 125 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 160 807 | 89 465 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 261 363 | 1 328 440 |
| | | | | |
Ward Creative Technology AB
559059-91477 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 71 635 | 71 635 |
| Inköp | | | | 50 596 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 122 231 | 71 635 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -71 633 | -63 385 |
| Årets avskrivningar | | | | -16 865 | -8 248 |
| Utgående avskrivningar | | | | -88 498 | -71 633 |
| | | | | |