Å R S R E D O V I S N I N G
för
Nicros Logistic AB
Org.nr. 559059-5111
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-01-01--2019-12-31
| Innehåll | Sida |
|---|
| -FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 2 |
| -RESULTATRÄKNING | 4 |
| -BALANSRÄKNING | 5 |
| -NOTER | 6 |
| -Underskrifter | 7 |
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2020-06-09.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK.
Företaget förvaltar aktier och värdepapper.
Företagets säte är Helsingborg, Skåne län.
|
2019 |
2018 |
2017 |
2016 |
| Nettoomsättning |
1
|
0
|
0
|
0
|
| Resultat efter finansiella poster |
337 772
|
2 473 560
|
5 426 307
|
0
|
| Soliditet (%) |
99,87
|
99,86
|
99,81
|
100
|
Definitioner av nyckeltal, se noter
|
|
|
| Belopp vid årets ingång |
50 000
|
5 089 307 |
2 473 560
|
7 562 867 |
|
| Resultatdisposition enligt beslut av årsstämma: |
|
2 473 560 |
-2 473 560 |
0 |
| Utdelning till aktieägare |
|
-172 000
|
|
-172 000 |
| Årets resultat |
|
|
337 772
|
337 772 |
| Medel att disponera: |
| Balanserat resultat |
7 390 867
|
| Årets resultat |
337 772
|
|
| Förslag till disposition: |
| Utdelning |
177 000
|
| Balanseras i ny räkning |
7 551 639
|
|
Förslag till beslut om vinstutdelning
Styrelsen föreslår att utdelning lämnas med 177 000,00 kr. vilket motsvarar 3,54 kr. per aktie.
Styrelsen föreslår att utbetalning av utdelningen skall ske i omedelbar anslutning till årsstämman.
Styrelsen anser att den föreslagna vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet samt bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Yttrandet ska ses mot bakgrund av den information som framgår av årsredovisningen. Företagsledningen planerar inga väsentliga förändringar av befintlig verksamhet så som väsentliga investeringar, försäljningar eller avveckling.
Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande noter.
|
|
|
Not 1
|
Redovisnings- och värderingsprinciper |
|
|
|
|
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
|
|
|
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag |
17 940
|
0
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
2 000 000
|
2 000 000
|
|
2 000 000
|
2 000 000
|
|
2 000 000
|
2 000 000
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
5 492 000
|
3 190 000
|
|
Årets investering |
5 000 000
|
2 302 000
|
|
Årets uttag |
-4 750 517
|
0
|
|
5 741 483
|
5 492 000
|
|
Ingående nedskrivningar |
-17 940
|
0
|
|
Återförda nedskrivningar |
17 940
|
0
|
|
Årets nedskrivningar |
0
|
-17 940
|
|
0
|
-17 940
|
|
5 741 483
|
5 474 060
|
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottetr kan komma att påverka bolagets framtida utveckling eller risker osm kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.