Förvaltningsberättelse
Styrelsen för M&M Mötesledarna AB, 559059-1417, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom projektledning och produktion av möten och events.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
2 159 346 |
1 200 446 |
2 918 115 |
3 301 926 |
| Resultat efter finansiella poster |
311 823 |
175 429 |
-145 016 |
138 475 |
| Soliditet % |
63 |
80 |
37 |
41 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000 |
164 003 |
144 847 |
| Balanseras i ny räkning |
|
144 847 |
-144 847 |
| Årets resultat |
|
|
243 178 |
| Belopp vid årets utgång |
50 000 |
308 850 |
243 178 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
308 850 |
| Årets resultat |
243 178 |
| Summa |
552 028 |
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
|
| Balanseras i ny räkning |
552 028 |
| Summa |
552 028 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
1 |
1 |
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
173 000 |
173 000 |
| Utgående anskaffningsvärden |
173 000 |
173 000 |
| Ingående avskrivningar |
-138 400 |
-103 800 |
| Årets avskrivningar |
-34 600 |
-34 600 |
| Utgående avskrivningar |
-173 000 |
-138 400 |
| Redovisat värde |
0 |
34 600 |