Genomsyn

Start › Kalmar län › Oskarshamn

Oskarshamns Sjöservice AB

559057-9719AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-04-01 – 2026-03-31

Omsättning 2026
1,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
328 tkr
Årets resultat 2026
244 tkr
Eget kapital 2026
852 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20262026: 1,5 mkr1,5 mkr20252025: 1,4 mkr1,4 mkr20242024: 1,4 mkr1,4 mkr20232023: 1,1 mkr1,1 mkr20222022: 1,0 mkr1,0 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 5181 4491 377
Nettoomsättning 1 5181 4481 377
Övriga rörelseintäkter 010
Rörelsekostnader 1 2011 2661 173
Handelsvaror 738807806
Övriga externa kostnader 383388360
Personalkostnader –00
Av- och nedskrivningar 80666
Övriga rörelsekostnader 050
Rörelseresultat 317184205
Finansiella poster 1190
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 12100
Räntekostnader och liknande resultatposter 010
Resultat efter finansiella poster 328193205
Bokslutsdispositioner −2045−24
Förändring av överavskrivningar −2045−24
Resultat före skatt 308238181
Skatt på årets resultat 634937
Årets resultat 244189144

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024
TILLGÅNGAR 970703618
Anläggningstillgångar 27065131
Materiella anläggningstillgångar 27065131
Inventarier, verktyg och installationer 27065131
Omsättningstillgångar 700639487
Kortfristiga fordringar 358375378
Kundfordringar 8––
Fordringar hos koncernföretag 254244270
Övriga fordringar 15200
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 81111108
Kassa och bank 342264109
EGET KAPITAL OCH SKULDER 970703618
Eget kapital 852608419
Bundet eget kapital 505050
Aktiekapital 505050
Fritt eget kapital 802558369
Balanserat resultat 558369225
Årets resultat 244189144
Obeskattade reserver 361661
Ackumulerade överavskrivningar 361661
Kortfristiga skulder 8179137
Leverantörsskulder 8781
Skatteskulder 545136
Övriga skulder 222
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 172019

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Oskarshamns Sjöservice AB för räkenskapsåret 2025-04-01 - 2026-03-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Oskarshamns Sjöservice AB s finansiella ställning per den 2026-03-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Oskarshamns Sjöservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Oskarshamns Sjöservice AB för räkenskapsåret 2024-04-01 - 2025-03-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Oskarshamns Sjöservice AB s finansiella ställning per den 2025-03-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Oskarshamns Sjöservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-31
Anskaffningsvärde 460175175125
Årets inköp 285050–
Ackumulerade avskrivningar 1901104438
Årets avskrivningar 80666–

Om bolaget

Adress
NORRA STRANDGATAN 5, 572 32 OSKARSHAMN
Registrerat
2016-04-07
Bransch
Övrig fritids- och nöjesverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska driva gästhamn med tillhörande service, syssla med övrig marin service verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

808-0632
Oskarshamns Sjöservice AB
kontrollerat 2026-10-14

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Oskarshamn
Revision
Ja (2026-09-29)
Årsstämma
2026-09-29
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Styrelsens säte: Oskarshamn Allmänt om verksamheten Bolaget, med säte i Oskarshamn, driver gästhamnen i Oskarshamn med tillhörande service. I verksamheten ingår även uthyrning av ställplatser för husbilar. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Bilakuten i Oskarshamn AB, org nr 556633-2069.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202616 kB Öppna
202517 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag