Wallenstam Fastigheter 174 AB
559057-95861 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 174 AB
Organisationsnummer:
559057-9586
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 174 AB
559057-95862 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget har inte bedrivit någon verksamhet de senaste året, efter att de frånträdde andelarna i Terrassen Elva Tyresö Ekonomisk förening, org.nr 769632-1780 i januari 2022.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 5 343 | 83 388 | -348 | -1 |
| Soliditet (%) | | 64,3 | 93,4 | 0,3 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 48 | 83 389 459 | 83 439 507 |
| Utdelning | | -83 389 500 | | -83 389 500 |
| Balanseras i ny räkning | | 83 389 459 | -83 389 459 | 0 |
| Årets resultat | | | 5 344 324 | 5 344 324 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 7 | 5 344 324 | 5 394 331 |
Wallenstam Fastigheter 174 AB
559057-95863 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 7 | | | |
| Årets resultat | | 5 344 324 | | | |
| Medel att disponera | | 5 344 331 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 5 344 300 | | | |
| Summa utdelning | | 5 344 300 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 31 | | | |
| Summa | | 5 344 331 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 174 AB
559057-95864 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 501 | -2 304 614 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 501 | -2 304 614 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 501 | -2 304 614 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 4 378 913 | 84 067 477 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 965 411 | 1 625 095 |
| Summa finansiella poster | | | | 5 344 324 | 85 692 572 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 5 342 823 | 83 387 958 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 501 | 1 501 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 501 | 1 501 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 5 344 324 | 83 389 459 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 5 344 324 | 83 389 459 |
Wallenstam Fastigheter 174 AB
559057-95865 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 4 | 8 394 331 | 89 330 256 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 8 394 331 | 89 330 256 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 8 394 331 | 89 330 256 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 8 394 331 | 89 330 256 |
Wallenstam Fastigheter 174 AB
559057-95866 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 7 | 48 |
| Årets resultat | | | | 5 344 324 | 83 389 459 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 5 344 331 | 83 389 507 |
| Summa eget kapital | | | | 5 394 331 | 83 439 507 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Övriga avsättningar | | | | 3 000 000 | 5 887 875 |
| Summa avsättningar | | | | 3 000 000 | 5 887 875 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 2 875 |
| Övriga skulder | | | | 0 | -1 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 0 | 2 874 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 8 394 331 | 89 330 256 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 174 AB
559057-95867 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 965 411 | 1 625 095 |
| Not 4. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 89 330 256 | 19 825 750 |
| Tillkommande fordringar | | | | 3 310 351 | 178 430 951 |
| Reglerade fordringar | | | | -84 246 276 | -108 926 445 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 8 394 331 | 89 330 256 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 8 394 331 | 89 330 256 |