Genomsyn

Start › Uppsala län › Östervåla

Jeanetteforsberg AB

559057-2987AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-05-01 – 2025-04-30

Omsättning 2025
859 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
60 tkr
Årets resultat 2025
92 tkr
Eget kapital 2025
387 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 859 tkr859 tkr20242024: 835 tkr835 tkr20232023: 779 tkr779 tkr20222022: 683 tkr683 tkr20212021: 205 tkr205 tkr20202020: 606 tkr606 tkr20192019: 284 tkr284 tkr20182018: 1,1 mkr1,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 864835825685205606
Nettoomsättning 859835779683205606
Övriga rörelseintäkter 50462––
Rörelsekostnader 804803543461294337
Handelsvaror 105107911312794
Övriga externa kostnader 190231299265214137
Personalkostnader 4864431504751106
Av- och nedskrivningar 22223030
Övriga rörelsekostnader ––017––
Rörelseresultat 6032281224−90269
Finansiella poster −1−10000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 110000
Resultat efter finansiella poster 6031281224−90269
Bokslutsdispositioner 6080–0100−60
Förändring av periodiseringsfonder 6080–0100−60
Resultat före skatt 12011128122410209
Skatt på årets resultat 27276090345
Övriga skatter ––−44–––
Årets resultat 92852651347164

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 453470590569494645
Anläggningstillgångar 264286309200277200
Materiella anläggningstillgångar 64861090770
Inventarier, verktyg och installationer 64861090770
Finansiella anläggningstillgångar 200200200200200200
Andelar i intresseföretag 200200200200200200
Omsättningstillgångar 189184281369217445
Kortfristiga fordringar 47495236936
Kundfordringar –––0120
Övriga fordringar 47495235336
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –––030
Kassa och bank 142135276346148408
EGET KAPITAL OCH SKULDER 453470590569494645
Eget kapital 387295398333199379
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 337245348283149329
Balanserat resultat 24516183149141165
Årets resultat 92852651427164
Obeskattade reserver 060140140140240
Periodiseringsfonder 060––––
Långfristiga skulder 64411116
Övriga skulder 64411116
Kortfristiga skulder 6011148944520
Leverantörsskulder 6292024450
Skatteskulder 10−51746016
Övriga skulder 4487112405

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag –––200––
Medel att disponera –––283149–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-302019-04-30
Anskaffningsvärde 2002002002002002000
Årets inköp –––––200–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-302019-04-30
Anskaffningsvärde 11211211208000
Årets inköp ––112080––
Försäljningar och utrangeringar ––080–––
Ackumulerade avskrivningar 482630300
Årets avskrivningar 2222303––

Om bolaget

Adress
HOVSVÄGEN 6, 740 46 ÖSTERVÅLA
Registrerat
2016-04-04
Bransch
Frisörer och barberare

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva frisörsalong, försäljning av hår- och skönhetsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5136-1095
Jeanette Forsberg AB
kontrollerat 2026-10-14

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Uppsala
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-22
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva frisörsalong, försäljning av hår- och skönhetsprodukter samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna
20218 kB Öppna