CMO Bygg AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 823 | 4 271 | 2 736 | 2 759 | 2 257 | 2 758 |
| Nettoomsättning | 4 652 | 4 059 | 2 576 | 2 759 | 2 084 | 2 556 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | 127 | 202 |
| Övriga rörelseintäkter | 171 | 212 | 160 | 0 | 46 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 668 | 3 911 | 2 517 | 2 645 | 2 228 | 2 746 |
| Handelsvaror | 2 390 | 2 369 | 1 487 | 1 825 | 1 275 | 1 966 |
| Övriga externa kostnader | 542 | 528 | 334 | 286 | 271 | 250 |
| Personalkostnader | 1 610 | 940 | 586 | 463 | 610 | 458 |
| Av- och nedskrivningar | 126 | 75 | 110 | 70 | 72 | 72 |
| Rörelseresultat | 155 | 360 | 219 | 115 | 29 | 12 |
| Finansiella poster | −39 | −19 | −18 | −9 | −12 | −15 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 39 | 19 | 18 | 9 | 12 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 116 | 341 | 201 | 106 | 17 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | −58 | 7 | −156 | 15 | 27 | 16 |
| Förändring av överavskrivningar | −58 | 7 | −156 | 15 | 27 | 16 |
| Resultat före skatt | 59 | 347 | 45 | 121 | 44 | 14 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 72 | 10 | 27 | 11 | 5 |
| Årets resultat | 58 | 275 | 35 | 94 | 33 | 8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 298 | 2 226 | 1 616 | 713 | 661 | 779 |
| Anläggningstillgångar | 965 | 1 056 | 874 | 97 | 166 | 238 |
| Materiella anläggningstillgångar | 965 | 1 056 | 874 | 97 | 166 | 238 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 965 | 1 056 | 874 | 97 | 166 | 238 |
| Omsättningstillgångar | 1 333 | 1 170 | 742 | 616 | 494 | 541 |
| Kortfristiga fordringar | 973 | 585 | 306 | 283 | 302 | 430 |
| Kundfordringar | 252 | 32 | 6 | 245 | 229 | 80 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 666 | 475 | 282 | 29 | 64 | 335 |
| Övriga fordringar | 26 | 53 | 4 | – | 0 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 30 | 26 | 14 | 9 | 9 | 9 |
| Kassa och bank | 359 | 585 | 436 | 333 | 192 | 111 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 298 | 2 226 | 1 616 | 713 | 661 | 779 |
| Eget kapital | 433 | 450 | 205 | 190 | 96 | 63 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 383 | 400 | 155 | 140 | 46 | 13 |
| Balanserat resultat | 325 | 125 | 120 | 46 | 13 | 5 |
| Årets resultat | 58 | 275 | 35 | 94 | 33 | 8 |
| Obeskattade reserver | 255 | 197 | 204 | 48 | 63 | 90 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 255 | 197 | 204 | 48 | 63 | 90 |
| Avsättningar | 92 | 59 | 30 | 10 | 10 | 10 |
| Långfristiga skulder | 455 | 794 | 514 | 41 | 98 | 183 |
| Skulder till kreditinstitut | 455 | 794 | 514 | 41 | 98 | 183 |
| Kortfristiga skulder | 1 063 | 725 | 664 | 423 | 393 | 432 |
| Skulder till kreditinstitut | 113 | 90 | 240 | 54 | 67 | 49 |
| Leverantörsskulder | 383 | 256 | 211 | 45 | 113 | 136 |
| Skatteskulder | 95 | 97 | 50 | 51 | 30 | 19 |
| Övriga skulder | 243 | 139 | 111 | 183 | 121 | 87 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 229 | 143 | 52 | 89 | 62 | 141 |
| Ställda säkerheter | 936 | 1 056 | 874 | 97 | 166 | 238 |
| Äganderättsförbehåll | 936 | 1 056 | 874 | 97 | 166 | 238 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 75 | 30 | 20 | – | – |
| Medel att disponera | – | 400 | 155 | 140 | 46 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Utdelningen skall betalas till aktieägarna tidigast den 5 januari 2023 .
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Utdelningen skall betalas till aktieägarna tidigast den 5 januari 2022 .
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 233 | 1 198 | 1 033 | 325 | 325 | 325 | 325 |
| Årets inköp | 35 | 843 | 984 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 677 | 276 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 269 | 143 | 159 | 229 | 159 | 87 | 16 |
| Årets avskrivningar | 126 | 75 | 110 | 70 | 72 | 72 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 91 | 180 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SÖDRA KVISTOFTAVÄGEN 240, 253 41 VALLÅKRA
- Registrerat
- 2016-04-02
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget erbjuder tjänster inom byggbranschen. Tjänster som erbjuds är både nybyggnation, ombyggnation och tillbyggnadsarbeten samt industri- och servicearbeten.
Bankgironummer
- 814-9742
- CMO AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skåne län, Helsingborgs kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-12-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget erbjuder tjänster inom byggbranschen. Tjänster som erbjuds är både nybyggnation, ombyggnation och tillbyggnadsarbeten samt industri- och servicearbeten. Företaget har sitt säte i Skåne län, Helsingborgs kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.