Ede 1:31 AB
559054-19171 (9)
Årsredovisning
Ede 1:31 AB
Organisationsnummer: 559054-1917
Räkenskapsår:
2024-10-01 -
2025-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Ede 1:31 AB
559054-19172 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Ede 1:31 AB AB äger och förvaltar fastigheten Hudiksvall Ede 3:31 samt Ede 7:58. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Bronshornet Fastigheter AB, 559183-4378. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2024-10-01 -2025-09-30 | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 0 | 308 502 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -6 718 | 40 369 | 7 125 | 129 597 |
| Balansomslutning (kr) | | 5 770 371 | 5 765 654 | 4 583 007 | 3 510 229 |
| Soliditet (%) | | 6,5 | 6,1 | 7,0 | 9,0 |
| Hyresintäkter (kr) ANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | 337 549 | 455 830 | 391 117 | 0 |
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 249 199 | 27 221 | 326 420 |
| Balanseras i ny räkning | | 27 221 | -27 221 | 0 |
| Årets resultat | | | 23 150 | 23 150 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 276 420 | 23 150 | 349 570 |
Ede 1:31 AB
559054-19173 (9)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 276 420 | | | |
| Årets resultat | | 23 150 | | | |
| Summa | | 299 570 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 299 570 | | | |
| Summa | | 299 570 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Ede 1:31 AB
559054-19174 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | 1 | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| | | | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| HyresintäkterANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 337 549 | 455 830 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 190 000 | 95 000 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 25 575 | 13 097 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 553 124 | 563 927 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| FastighetskostnaderANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | -160 517 | -164 125 |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 400 | -18 918 |
| Personalkostnader | | | 2 | -206 566 | -117 240 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -58 297 | -51 964 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -426 780 | -352 247 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 126 344 | 211 680 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | -46 | 31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -133 016 | -171 342 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -133 062 | -171 311 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -6 718 | 40 369 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 29 868 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -13 273 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 29 868 | -13 273 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 23 150 | 27 096 |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -41 |
| Övriga skatter | | | | 0 | 166 |
| Årets resultat | | | | 23 150 | 27 221 |
Ede 1:31 AB
559054-19175 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 4 676 900 | 4 545 197 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 800 000 | 800 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 5 476 900 | 5 345 197 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 5 476 900 | 5 345 197 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 293 471 | 84 425 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | | | | 0 | 336 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 293 471 | 420 425 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 0 | 32 |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 32 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 293 471 | 420 457 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 5 770 371 | 5 765 654 |
Ede 1:31 AB
559054-19176 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 276 420 | 249 199 |
| Årets resultat | | | | 23 150 | 27 221 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 299 570 | 276 420 |
| Summa eget kapital | | | | 349 570 | 326 420 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 28 840 | 28 840 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 28 840 | 28 840 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 6 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 345 195 | 1 790 117 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 1 345 195 | 1 790 117 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 2 579 245 | 2 600 620 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | -215 485 |
| Aktuella skatteskulder | | | | -19 552 | 18 308 |
| Övriga skulder | | | | 248 591 | 143 871 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 238 482 | 1 072 963 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 4 046 766 | 3 620 277 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 7 | 5 770 371 | 5 765 654 |
| | | | | |
Ede 1:31 AB
559054-19177 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5-15 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Komponenter byggnad: Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB (org.nr. 556783-1044) med säte i Örebro. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
Ede 1:31 AB
559054-19178 (9)
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -7 500 | -7 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -125 516 | -164 342 |
| Summa | | | | -133 016 | -171 342 |
| | | | | |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 816 591 | 4 664 872 |
| Inköp | | | | 190 000 | 151 719 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 006 591 | 4 816 591 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -271 394 | -219 430 |
| Årets avskrivningar | | | | -58 297 | -51 964 |
| Utgående avskrivningar | | | | -329 691 | -271 394 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 676 900 | 4 545 197 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 700 000 | 4 500 000 |
| Verkligt värde | | | | 3 700 000 | 5 200 000 |
| | | | | |
| Värdering av koncernens fastighetsbestånd har utförts av Forum Fastighetsekonomi inför bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i värderingarna har varit i genomsnitt 7,65%. |
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 800 000 | 0 |
| Nedlagda utgifter | | | | 0 | 800 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 800 000 | 800 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 800 000 | 800 000 |
| | | | | |
Ede 1:31 AB
559054-19179 (9)
| Not 6. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Reversskuld till moderbolag | | | | 1 000 000 | 1 400 000 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även om det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 7. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 3 161 000 | 3 161 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 3 161 000 | 3 161 000 |
| | | | | |