Ede 1:31 AB
559054-19171 (8)
Årsredovisning
Ede 1:31 AB
Organisationsnummer:
559054-1917
Räkenskapsår:
2018-10-01 -
2019-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2019-11-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Ede 1:31 AB
559054-19172 (8)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Ede 1:31 AB AB äger och förvaltar fastigheten Hudiksvall Ede 3:31. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2016-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 157 036 | 60 000 | 62 000 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 21 538 | -96 775 | 57 000 | 0 |
| Soliditet (%) | | 4 | 2 | 4 | 0 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 858 | | | |
| Årets resultat | | 16 | | | |
| Summa | | 874 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 874 | | | |
| Summa | | 874 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Ede 1:31 AB
559054-19173 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 156 | -20 298 | 29 858 |
| Balanseras i ny räkning | | 702 | 20 298 | 21 000 |
| Årets resultat | | | 16 | 16 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 858 | 16 | 50 874 |
Ede 1:31 AB
559054-19174 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2018-10-01 | 2017-10-01 |
| | | 1 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 157 036 | 60 000 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 157 036 | 60 000 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -94 938 | -91 343 |
| Övriga externa kostnader | | | | -7 286 | -14 496 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -14 000 | -19 474 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -116 224 | -125 313 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 40 812 | -65 313 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 2 | -19 274 | -31 462 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -19 274 | -31 462 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 21 538 | -96 775 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 0 | 76 499 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -21 339 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -21 339 | 76 499 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 199 | -20 276 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -183 | -21 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 16 | -20 297 |
Ede 1:31 AB
559054-19175 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 3 | 1 296 910 | 1 310 910 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 1 296 910 | 1 310 910 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 296 910 | 1 310 910 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 65 520 | 106 055 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 2 000 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 67 520 | 106 055 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 299 | 868 |
| Summa kassa och bank | | | | 299 | 868 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 67 819 | 106 923 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 364 729 | 1 417 833 |
Ede 1:31 AB
559054-19176 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 858 | 156 |
| Årets resultat | | | | 16 | -20 298 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 874 | -20 142 |
| Summa eget kapital | | | | 50 874 | 29 858 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 4 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 939 256 | 976 088 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 939 256 | 976 088 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 294 770 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 7 906 | 10 729 |
| Övriga skulder | | | | 51 083 | 395 592 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 5 | 20 840 | 5 566 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 374 599 | 411 887 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 6 | 1 364 729 | 1 417 833 |
| | | | | |
Ede 1:31 AB
559054-19177 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
|
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
|
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
|
| | | | | |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5-15 | år | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | |
| Komponenter byggnad: Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| | | | | |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB (org.nr. 556783-1044) med säte i Örebro. |
|
Ede 1:31 AB
559054-19178 (8)
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
|
| Not 2. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2018-10-01 -2019-09-30 | 2017-10-01 -2018-09-30 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 3. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 362 150 | 1 362 150 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 362 150 | 1 362 150 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -51 240 | -31 766 |
| Årets avskrivningar | | | | -14 000 | -19 474 |
| Utgående avskrivningar | | | | -65 240 | -51 240 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 296 910 | 1 310 910 |
|
| | | | | |
| Not 4. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 797 928 | 837 968 |
|
| | | | | |
| Not 6. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 1 105 000 | 1 105 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 1 105 000 | 1 105 000 |
|
| | | | | |