Albäck 3:107 AB
559054-17431 (9)
Årsredovisning
Albäck 3:107 AB
Organisationsnummer:
559054-1743
Räkenskapsår:
2019-10-01 -
2020-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-01-31.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Albäck 3:107 AB
559054-17432 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget äger och förvaltar bostadsfastigheten Enköping Albäck 3:107, samt 3:140-157. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Annika Backlund AB, org. nr. 556783-1044. Bolaget har, tillsammans med moderbolaget, sitt säte i Örebro kommun. |
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| En mindre fastighet har köpts in i bolaget. |
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag.
|
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 686 449 | 1 692 784 | 1 665 082 | 1 522 000 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 600 269 | 1 142 506 | 720 928 | 604 000 |
| Soliditet (%) | | 6,9 | 8,0 | 0,5 | 0 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 271 | | | |
| Årets resultat | | 32 | | | |
| Summa | | 303 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 303 | | | |
| Summa | | 303 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning. |
Albäck 3:107 AB
559054-17433 (9)
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 246 686 | 219 | 52 | 1 296 957 |
| Balanseras i ny räkning | | | 52 | -52 | |
| Årets resultat | | | | 32 | 32 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 246 686 | 271 | 32 | 1 296 989 |
Albäck 3:107 AB
559054-17434 (9)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-10-01 | 2018-10-01 |
| | | 1 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 686 449 | 1 692 784 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 2 392 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 688 841 | 1 692 784 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -563 795 | -330 155 |
| Övriga externa kostnader | | | | -40 561 | -126 215 |
| Personalkostnader | | | 2 | -130 083 | 0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -202 500 | -173 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -936 939 | -629 870 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 751 902 | 1 062 914 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 360 000 | 500 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -511 633 | -420 408 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -151 633 | 79 592 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 600 269 | 1 142 506 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -599 700 | -1 142 157 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -599 700 | -1 142 157 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 569 | 349 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -537 | -297 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 32 | 52 |
Albäck 3:107 AB
559054-17435 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 14 862 816 | 12 139 316 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 14 862 816 | 12 139 316 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 4 000 000 | 4 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 000 000 | 4 000 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 18 862 816 | 16 139 316 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Pågående arbeten för annans räkning | | | 6 | 0 | 0 |
| Summa varulager m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 47 428 | 180 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 17 208 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 64 636 | 180 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 64 636 | 180 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 18 927 452 | 16 139 496 |
Albäck 3:107 AB
559054-17436 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 246 686 | 1 246 686 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 296 686 | 1 296 686 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 271 | 219 |
| Årets resultat | | | | 32 | 52 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 303 | 271 |
| Summa eget kapital | | | | 1 296 989 | 1 296 957 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 339 429 | 339 429 |
| Summa avsättningar | | | | 339 429 | 339 429 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 7 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 8 928 245 | 8 978 621 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 4 162 727 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 2 425 000 | 3 637 500 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 15 515 972 | 12 616 121 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 111 534 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 106 942 | 67 117 |
| Övriga skulder | | | | 1 280 757 | 1 262 876 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 8 | 387 363 | 445 462 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 775 062 | 1 886 989 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 9 | 18 927 452 | 16 139 496 |
| | | | | |
Albäck 3:107 AB
559054-17437 (9)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
|
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjande perioder. |
| | | | | |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjande period. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| | | | | |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 25-200 | år | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | |
Avskrivningstider för byggnader är fördelat på: Stomme: 200 år Tak: 50 år Fasad: 30 år Interiör: 30 år Värmekälla: 25 år
|
| | | | | |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
|
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
|
| | | | | |
Albäck 3:107 AB
559054-17438 (9)
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 360 000 | 500 000 |
| Summa | | | | 360 000 | 500 000 |
|
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | 30 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -511 633 | -450 408 |
| Summa | | | | -511 633 | -420 408 |
| Avser reversränta till moderbolag, Annika Backlund AB |
| | | | | |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 11 233 351 | 10 902 940 |
| Inköp | | | | 2 926 000 | 330 411 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 14 159 351 | 11 233 351 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -680 150 | -506 650 |
| Årets avskrivningar | | | | -202 500 | -173 500 |
| Utgående avskrivningar | | | | -882 650 | -680 150 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 1 586 115 | 0 |
| Årets uppskrivningar | | | | 0 | 1 586 115 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 586 115 | 1 586 115 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 862 816 | 12 139 316 |
|
| | | | | |
| Not 6. Pågående arbeten för annans räkning | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Redovisat värde | | | | 0 | 0 |
|
| | | | | |
Albäck 3:107 AB
559054-17439 (9)
| Not 7. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 8 771 263 | 8 777 117 |
| Reversskuld till moderbolag | | | | 0 | 1 000 000 |
|
| | | | | |
| Not 9. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 14 750 000 | 17 460 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 14 750 000 | 17 460 000 |
|
| | | | | |