Start › Västra Götalands län › Mölndal
SIM Designstudio AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 026 | 9 157 | 9 294 | 2 887 | 2 558 |
| Nettoomsättning | 6 636 | 9 110 | 9 161 | 2 845 | 2 558 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 166 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 224 | 47 | 134 | 42 | 0 |
| Rörelsekostnader | 9 166 | 10 508 | 12 260 | 2 804 | 3 090 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 560 | 5 356 | 4 506 | 1 473 | 1 537 |
| Handelsvaror | 0 | −81 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 255 | 1 301 | 1 901 | 746 | 685 |
| Personalkostnader | 3 261 | 3 792 | 5 713 | 435 | 747 |
| Av- och nedskrivningar | 90 | 140 | 140 | 140 | 100 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 9 | 20 |
| Rörelseresultat | −2 140 | −1 351 | −2 966 | 83 | −532 |
| Finansiella poster | −9 | −2 | −3 | −11 | −20 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | 2 | 3 | 11 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 148 | −1 352 | −2 969 | 72 | −552 |
| Resultat före skatt | −2 148 | −1 352 | −2 969 | 72 | −552 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 17 | 0 |
| Årets resultat | −2 148 | −1 352 | −2 969 | 55 | −552 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 476 | 1 636 | 1 184 | 1 994 | 1 186 |
| Anläggningstillgångar | 254 | 196 | 191 | 341 | 465 |
| Materiella anläggningstillgångar | 154 | 52 | 191 | 331 | 455 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 75 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 78 | 52 | 191 | 331 | 455 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 144 | 0 | 10 | 10 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 144 | 0 | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 1 223 | 1 440 | 993 | 1 653 | 721 |
| Varulager m.m. | 998 | 832 | 751 | 751 | 308 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 998 | 832 | 751 | 751 | 308 |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 562 | 228 | 774 | 378 |
| Kundfordringar | 16 | 481 | 140 | 497 | 268 |
| Fordringar hos koncernföretag | 115 | – | 0 | 43 | 0 |
| Övriga fordringar | −31 | 80 | 88 | 159 | 20 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 75 | 90 |
| Kassa och bank | 124 | 46 | 14 | 128 | 35 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 476 | 1 636 | 1 184 | 1 994 | 1 186 |
| Eget kapital | −1 993 | −4 145 | −2 792 | 177 | 122 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −2 043 | −4 195 | −2 842 | 127 | 72 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −691 | −2 842 | 127 | 72 | 624 |
| Årets resultat | −2 148 | −1 352 | −2 969 | 55 | −552 |
| Långfristiga skulder | 20 | 2 476 | 1 150 | 0 | 92 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 92 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 44 | 44 | – | – |
| Övriga skulder | 20 | 2 432 | 1 107 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 450 | 3 304 | 2 826 | 1 817 | 973 |
| Leverantörsskulder | 810 | 829 | 806 | 188 | 301 |
| Skatteskulder | 27 | 17 | 28 | 0 | 70 |
| Övriga skulder | 2 365 | 2 049 | 1 533 | 1 627 | 602 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 247 | 409 | 459 | 3 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | −4 195 | −2 842 | 127 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 4 300 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets omsättning har minskat med drygt 30% i jämförelse med föregående räkenskapsår och resultatet blev negativt på grund av bristande orderingång. För att undvika kapitalbrist har aktieägartillskott fått tillskjutas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 476 | 698 | 698 | 698 | 683 | 403 |
| Årets inköp | 308 | 0 | – | 15 | 280 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 530 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 398 | 646 | 507 | 367 | 227 | 127 |
| Årets avskrivningar | 71 | 140 | 140 | 140 | 100 | – |
| Återförda avskrivningar | 320 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 94 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 94 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 19 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 19 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Bergfotsgatan 3A, 431 35 MÖLNDAL
- Registrerat
- 2016-02-23
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva import, export och försäljning av inredning främst till kök och badrum, även dess tillhörande produkter såsom vitvaror och elektronik, heminredningsprodukter och möbler, byggmaterial såsom dörrar och fönster. Med nämnda verksamheter därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva alla förekommande arbeten inom byggbranschen, även snickeri, bad och vvs, handel med dess tillhörande produkter och maskiner. Import, export, inköp och försäljning av bygg- material, kök, vitvaror och inredningsdetaljer, städverksamhet, bemanning och personaluthyrning inom ovanstående områden, samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-12-31
- Programvara
- Agoy
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Västra Götalands län, Göteborgs kommun, registrerades år 2016 och bedriver sedan dess import, export och försäljning av inredning främst till kök och badrum, även tillhörande produkter som vitvaror och elektronik, heminredingsprodukter och möbler, byggmaterial såsom dörrar och fönster.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Simovic Group AB
Visa källuppgift
Företaget är helägt dotterbolag till Simovic Group AB, men med stöd av 7 kap 3 § årsredovisningslagen (1995:1554) upprättas inte någon koncernredovisning.