SMAJLA Fastigheter AB
559049-28061 (7)
Årsredovisning
SMAJLA Fastigheter AB
Organisationsnummer:
559049-2806
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Lidingö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-05-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
SMAJLA Fastigheter AB
559049-28062 (7)
| Allmänt om verksamheten |
SMAJLA Fastigheter AB, med säte på Lidingö, bedriver fastighetsverksamhet i Sverige.
Bolaget är ett dotterbolag till SMAJLA Holding AB, med organisationsnummer 556943-5422 och säte på Lidingö.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Under året förvärvades en markfastighet på Lidingö. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 120 000 | 240 000 | 120 001 | 120 000 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -3 112 | 66 890 | 78 130 | 80 064 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 99,4 | 99,9 | 99 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 10 605 152 | 52 576 | 10 707 728 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 16 404 972 | | 16 404 972 |
| Balanseras i ny räkning | | 52 576 | -52 576 | 0 |
| Årets resultat | | | -3 112 | -3 112 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 27 062 700 | -3 112 | 27 109 588 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 27 062 700 | | | |
| Årets resultat | | -3 112 | | | |
| Summa | | 27 059 588 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 27 059 588 | | | |
| Summa | | 27 059 588 | | | |
| | | | | |
SMAJLA Fastigheter AB
559049-28063 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 120 000 | 240 000 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 120 000 | 240 000 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -123 112 | -173 110 |
| Personalkostnader | | | 2 | 0 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -123 112 | -173 110 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 112 | 66 890 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -3 112 | 66 890 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -3 112 | 66 890 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -14 314 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -3 112 | 52 576 |
SMAJLA Fastigheter AB
559049-28064 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 3 | 15 154 971 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 4 | 263 800 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 15 418 771 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 5 | 10 650 000 | 10 650 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 10 650 000 | 10 650 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 26 068 771 | 10 650 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 27 938 | 8 558 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 28 750 | 24 889 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 56 688 | 33 447 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 987 015 | 91 248 |
| Summa kassa och bank | | | | 987 015 | 91 248 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 043 703 | 124 695 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 27 112 474 | 10 774 695 |
SMAJLA Fastigheter AB
559049-28065 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 27 062 700 | 10 605 152 |
| Årets resultat | | | | -3 112 | 52 576 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 27 059 588 | 10 657 728 |
| Summa eget kapital | | | | 27 109 588 | 10 707 728 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 20 650 | 70 417 |
| Skatteskulder | | | | -17 764 | -3 450 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 2 886 | 66 967 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 27 112 474 | 10 774 695 |
| | | | | |
SMAJLA Fastigheter AB
559049-28066 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Inköp | | | | 15 154 971 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 15 154 971 | 0 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 15 154 971 | 0 |
| Not 4. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Nedlagda utgifter | | | | 263 800 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 263 800 | 0 |
| | | | | |
| Not 5. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 10 650 000 | 7 680 000 |
| Inköp | | | | 0 | 2 970 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 10 650 000 | 10 650 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 10 650 000 | 10 650 000 |