2023-09-01 2024-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559048-50812023-09-012024-12-31 559048-50812022-09-012023-08-31 559048-50812021-09-012022-08-31 559048-50812020-09-012021-08-31 559048-50812024-12-31 559048-50812023-08-31 559048-50812022-08-31 559048-50812021-08-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

RamLuck Stark Holding AB

 

559048-5081

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2023‑09‑01 ‑ 2024‑12‑31

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-01-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

RamLuck Stark Holding AB

Org.nr 559048-5081

1 (6)

 

 

 

 

 

Styrelsen för RamLuck Stark Holding AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret
2023‑09‑01 ‑ 2024‑12‑31.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Företaget registerades år 2016 och bedriver holdingverksamhet.

 

Företaget har sitt säte i Malmö.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2023/24

2022/23

2021/22

2020/21

 

Nettoomsättning

0

0

0

0

 

Resultat efter finansiella poster

298

-22

-11

0

 

Soliditet (%)

6,4

0,9

11,5

100,0

 

 

 

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

50 000

-19 100

17 879

48 779

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

17 879

-17 879

0

Årets resultat

 

 

298 382

298 382

Belopp vid årets utgång

50 000

-1 221

298 382

347 161

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

ansamlad förlust   -1 221
årets vinst   298 382
  297 161

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   297 161
  297 161

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

RamLuck Stark Holding AB

Org.nr 559048-5081

 

 

2 (6)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2023-09-01

-2024-12-31

(16 mån)

2022-09-01

-2023-08-31

 

 

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

0

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-15 948

 

-13 517

 

Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar

 

-11 360

 

-8 520

 

Summa rörelsekostnader

 

-27 308

 

-22 037

 

Rörelseresultat

 

-27 308

 

-22 037

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Resultat från andelar i koncernföretag

 

300 000

 

0

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

25 692

 

0

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-2

 

0

 

Summa finansiella poster

 

325 690

 

0

 

Resultat efter finansiella poster

 

298 382

 

-22 037

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

 

 

 

 

Erhållna koncernbidrag

 

0

 

40 000

 

Summa bokslutsdispositioner

 

0

 

40 000

 

Resultat före skatt

 

298 382

 

17 963

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

0

 

-84

 

Årets resultat

 

298 382

 

17 879

 

RamLuck Stark Holding AB

Org.nr 559048-5081

 

 

3 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2024-12-31

2023-08-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Inventarier, verktyg och installationer

1

15 620

 

26 980

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

15 620

 

26 980

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag

2, 3

1 386 100

 

1 386 100

 

Fordringar hos koncernföretag

4

3 534 877

 

1 787 510

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

4 920 977

 

3 173 610

 

Summa anläggningstillgångar

 

4 936 597

 

3 200 590

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Övriga fordringar

 

64

 

2 000 000

 

Summa kortfristiga fordringar

 

64

 

2 000 000

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

511 616

 

6 983

 

Summa kassa och bank

 

511 616

 

6 983

 

Summa omsättningstillgångar

 

511 680

 

2 006 983

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

5 448 277

 

5 207 573

 

 

 

 

 

 

 

RamLuck Stark Holding AB

Org.nr 559048-5081

 

 

4 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2024-12-31

2023-08-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

50 000

 

50 000

 

Summa bundet eget kapital

 

50 000

 

50 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

-1 221

 

-19 100

 

Årets resultat

 

298 382

 

17 879

 

Summa fritt eget kapital

 

297 161

 

-1 221

 

Summa eget kapital

 

347 161

 

48 779

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

 

 

 

 

 

Övriga skulder

 

5 101 116

 

5 158 710

 

Summa långfristiga skulder

 

5 101 116

 

5 158 710

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Skatteskulder

 

0

 

84

 

Summa kortfristiga skulder

 

0

 

84

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

5 448 277

 

5 207 573

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RamLuck Stark Holding AB

Org.nr 559048-5081

5 (6)

 

 

 

 

 

Noter

 

Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

 

Not 1 Inventarier, verktyg och installationer

 

2024-12-31

2023-08-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

42 600

42 600

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

42 600

42 600

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-15 620

-7 100

 

Årets avskrivningar

-11 360

-8 520

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-26 980

-15 620

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

15 620

26 980

 

 

 

 

 

 

Not 2 Andelar i koncernföretag

 

2024-12-31

2023-08-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

1 386 100

 

 

Inköp

 

1 153 600

 

Omklassificeringar

 

232 500

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

1 386 100

1 386 100

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

1 386 100

1 386 100

 

 

 

 

 

 

Not 3 Specifikation andelar i koncernföretag

 

Namn

Kapital-

andel

Rösträtts-

andel

Antal

andelar

Bokfört

värde

 

Propriis Constructione AB

57%

57%

287

36 100

 

Kontorshotellet Fosie AB

100%

100%

500

550 000

 

High End Drops AB

100%

100%

250

25 000

 

Snogeröds Fastighetsutveckling
AB

100%

100%

250

25 000

 

Villkorat aktieägartillskott

 

 

 

750 000

 

 

 

 

 

1 386 100

 

 

 

 

 

 

 

 

Org.nr

Säte

 

Propriis Constructione AB

559107-4413

Malmö

 

Kontorshotellet Fosie AB

556900-7338

Malmö

 

High End Drops AB

559263-3563

Malmö

 

Snogeröds Fastighetsutveckling
AB

559263-3530

Malmö

 

 

 

 

 

 

RamLuck Stark Holding AB

Org.nr 559048-5081

6 (6)

 

 

 

 

 

Not 4 Fordringar hos koncernföretag

 

2024-12-31

2023-08-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

1 787 510

 

 

Tillkommande fordringar

1 747 367

1 787 510

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

3 534 877

1 787 510

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

3 534 877

1 787 510