Start › Stockholms län › Tyresö
Hanviken Investment AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 40 | 46 | 19 | 18 | 14 | 14 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 40 | 46 | 19 | 18 | 14 | 14 | 21 |
| Rörelseresultat | −40 | −46 | −19 | −18 | −14 | −14 | −21 |
| Finansiella poster | 1 100 | 0 | 750 | 1 500 | 0 | 1 835 | 1 730 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 100 | 0 | 750 | – | 0 | 3 335 | 1 730 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −1 500 | 0 | 1 500 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 060 | −46 | 731 | 1 482 | −14 | 1 821 | 1 710 |
| Resultat före skatt | 1 060 | −46 | 731 | 1 482 | −14 | 1 821 | 1 710 |
| Årets resultat | 1 060 | −46 | 731 | 1 482 | −14 | 1 821 | 1 710 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 837 | 10 427 | 10 564 | 10 258 | 8 759 | 9 120 | 7 618 |
| Anläggningstillgångar | 10 714 | 10 314 | 10 200 | 10 200 | 8 700 | 4 700 | 7 215 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 714 | 10 314 | 10 200 | 10 200 | 8 700 | 4 700 | 7 215 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 014 | 1 614 | 1 500 | 1 500 | 0 | 0 | 2 515 |
| Andra långfristiga fordringar | 8 700 | 8 700 | 8 700 | 8 700 | 8 700 | 4 700 | 4 700 |
| Omsättningstillgångar | 123 | 113 | 364 | 58 | 59 | 4 420 | 403 |
| Kassa och bank | 123 | 113 | 364 | 58 | 59 | 4 420 | 403 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 837 | 10 427 | 10 564 | 10 258 | 8 759 | 9 120 | 7 618 |
| Eget kapital | 9 588 | 10 027 | 10 473 | 9 930 | 8 636 | 8 834 | 7 190 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 9 538 | 9 977 | 10 423 | 9 880 | 8 586 | 8 784 | 7 140 |
| Balanserat resultat | 8 477 | 10 023 | 9 693 | 8 398 | 8 600 | 6 963 | 5 430 |
| Årets resultat | 1 060 | −46 | 731 | 1 482 | −14 | 1 821 | 1 710 |
| Kortfristiga skulder | 1 249 | 399 | 91 | 328 | 123 | 287 | 428 |
| Övriga skulder | 1 230 | 380 | 80 | 317 | 112 | 277 | 418 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 11 | 11 | 11 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 1 500 | 300 | 188 | 188 | 184 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 8 586 | 8 784 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 700 | 8 700 | 8 700 | 8 700 | 8 700 | 4 700 | 4 700 | 3 300 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 0 | 4 000 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 014 | 1 614 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 2 515 | 2 515 |
| Årets inköp | 400 | 114 | – | – | 0 | 1 500 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 2 515 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | 1 500 | 1 500 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 1 500 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 114 | 0 | – | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KROKVÄGEN 5, 135 50 TYRESÖ
- Registrerat
- 2016-01-18
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.