Start › Dalarnas län › Falun
Noblero AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 61 | 592 | 472 | 941 | 1 011 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 61 | 592 | 472 | 941 | 1 011 |
| Rörelsekostnader | 154 | 146 | 149 | 141 | 76 | 94 | 177 | 601 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 47 | 32 | 34 | 28 | 43 | 66 | 66 | 62 |
| Personalkostnader | 107 | 114 | 113 | 113 | 33 | 28 | 110 | 539 |
| Rörelseresultat | −154 | −146 | −149 | −80 | 516 | 378 | 764 | 410 |
| Finansiella poster | 0 | 18 | 20 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 18 | 20 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −153 | −128 | −128 | −71 | 516 | 378 | 764 | 410 |
| Bokslutsdispositioner | 325 | 195 | 147 | 75 | −130 | −96 | −192 | −104 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 325 | 195 | 147 | 75 | −130 | −96 | −192 | −104 |
| Resultat före skatt | 172 | 67 | 19 | 4 | 386 | 283 | 572 | 307 |
| Skatt på årets resultat | 37 | 19 | 8 | 3 | 80 | 61 | 123 | 68 |
| Årets resultat | 135 | 48 | 10 | 2 | 306 | 221 | 449 | 238 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 268 | 665 | 1 005 | 1 349 | 1 707 | 1 418 | 1 348 | 867 |
| Omsättningstillgångar | 268 | 665 | 1 005 | 1 349 | 1 707 | 1 418 | 1 348 | 867 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 7 | 8 | 32 | 132 | 252 | 250 | 220 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 129 | 207 | 250 | 163 |
| Övriga fordringar | 7 | 7 | 8 | 23 | 3 | 45 | 0 | 57 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 9 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 261 | 658 | 997 | 1 316 | 1 575 | 1 166 | 1 099 | 647 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 268 | 665 | 1 005 | 1 349 | 1 707 | 1 418 | 1 348 | 867 |
| Eget kapital | 232 | 307 | 462 | 647 | 833 | 711 | 667 | 390 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 182 | 257 | 412 | 597 | 783 | 661 | 617 | 340 |
| Balanserat resultat | 47 | 208 | 402 | 595 | 477 | 440 | 168 | 101 |
| Årets resultat | 135 | 48 | 10 | 2 | 306 | 221 | 449 | 238 |
| Obeskattade reserver | 0 | 325 | 521 | 668 | 743 | 613 | 518 | 326 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 325 | 521 | 668 | 743 | 613 | 518 | 326 |
| Kortfristiga skulder | 36 | 33 | 22 | 34 | 131 | 94 | 164 | 152 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 10 | 0 |
| Skatteskulder | 36 | 9 | – | 0 | 25 | 0 | 17 | 6 |
| Övriga skulder | 0 | 4 | 1 | 13 | 85 | 74 | 105 | 65 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 32 | 80 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 167 | 210 | 204 | 195 | 188 | 184 | 617 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 167 | 210 | 204 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 597 | 783 | 661 | 617 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet påverkat samt kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Den finansiella påverkan är relaterad till den allmänna situationen och beslut av olika myndigheter som kan leda till bland annat reducerad verksamhet. Det finns också en potentiell påverkan på efterfrågan framgent. Vi har inte funnit någon större påverkan för bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2016-01-08
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall idka konsulterande verksamhet inom området företags- och verksamhetsutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även idka konsulterande verksamhet inom området skolverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-29
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Västra Götalands län, Göteborg kommun registrerades år 2016 och bedriver sedan dess konsulterande verksamhet inom området företags-och verksamhetsutveckling. Bolaget är nästan vilande.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har beslut fattats om att bolaget ska träda i frivillig likvidation näst kommande år, då verksamheten har avslutats.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.