Start › Stockholms län › Stockholm
Digital Activities Sweden AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 010 | −243 | 1 580 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 2 003 | −243 | 1 580 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 633 | 879 | 1 293 | 19 | 20 | 142 | 476 | 1 225 |
| Handelsvaror | 543 | 724 | 1 064 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 84 | 155 | 229 | 19 | 20 | 142 | 476 | 32 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 193 |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 377 | −1 123 | 287 | −19 | −20 | −142 | −476 | −1 225 |
| Finansiella poster | 9 587 | −4 | 70 | 0 | −4 240 | −3 | −370 | −2 089 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 8 532 | – | – | – | – | 0 | −20 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 055 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −34 | −70 | 0 | 4 240 | 0 | 350 | 2 083 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 38 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 964 | −1 126 | 357 | −20 | −4 260 | −145 | −847 | −3 314 |
| Resultat före skatt | 10 964 | −1 126 | 357 | −20 | −4 260 | −145 | −847 | −3 314 |
| Årets resultat | 10 964 | −1 126 | 357 | −20 | −4 260 | −145 | −847 | −3 314 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 347 | 2 673 | 3 199 | 2 384 | 2 399 | 5 659 | 4 723 | 5 570 |
| Anläggningstillgångar | 10 808 | 2 275 | 2 306 | 2 297 | 2 297 | 5 516 | 4 538 | 5 481 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 808 | 2 275 | 2 306 | 2 297 | 2 297 | 5 516 | 4 538 | 5 481 |
| Andelar i koncernföretag | 215 | 215 | 215 | 200 | 200 | 2 610 | 2 610 | 2 610 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 2 048 | 2 048 | 2 048 | 2 048 | 1 047 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 30 | 36 | 36 | 1 846 | 1 912 | 426 |
| Andra långfristiga fordringar | 10 593 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 16 | 2 445 |
| Omsättningstillgångar | 1 539 | 398 | 894 | 87 | 102 | 142 | 186 | 89 |
| Kortfristiga fordringar | 1 455 | 397 | 832 | 3 | 20 | 3 | 135 | 16 |
| Kundfordringar | – | 0 | 805 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 401 | 397 | 27 | 3 | 20 | 3 | 135 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 054 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 84 | 1 | 62 | 85 | 82 | 140 | 50 | 73 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 347 | 2 673 | 3 199 | 2 384 | 2 399 | 5 659 | 4 723 | 5 570 |
| Eget kapital | 11 017 | 53 | 579 | 221 | 241 | 4 501 | 4 646 | 5 492 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 10 967 | 3 | 529 | 171 | 191 | 4 451 | 4 596 | 5 442 |
| Balanserat resultat | 3 | 1 129 | 171 | 191 | 4 451 | 4 596 | 5 442 | 8 756 |
| Årets resultat | 10 964 | −1 126 | 357 | −20 | −4 260 | −145 | −847 | −3 314 |
| Långfristiga skulder | 23 | 23 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 23 | 23 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 307 | 2 598 | 2 620 | 2 163 | 2 158 | 1 157 | 78 | 78 |
| Leverantörsskulder | 0 | 183 | 140 | 5 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 307 | 2 415 | 2 481 | 2 148 | 2 148 | 1 128 | 68 | 68 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 191 | 4 451 | 4 596 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 600 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad omsättning tack vare återgång till full verksamhet 2025.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskad omsättning på grund av minskad verksamhet under 2024 samt kreditering av fakturor under 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad omsättning tack vara påbörjad verksamhet under 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 048 | 2 048 | 2 048 | 2 048 | 1 047 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 1 000 | 1 047 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 048 | 0 | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 975 | 2 975 | 2 975 | 2 960 | 2 960 | 2 960 | 2 960 | 2 610 | 330 |
| Årets inköp | – | 0 | 15 | 0 | – | 0 | 350 | 2 280 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 760 | 2 760 | 2 760 | 2 760 | 2 760 | 350 | 350 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 2 410 | 0 | 350 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 593 | 13 | 13 | 13 | 13 | 16 | 16 | 5 239 | 8 924 |
| Årets inköp | 10 580 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 2 794 | 711 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 2 083 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 726 | 1 726 | 1 790 | 1 866 | 1 866 | 1 826 | 1 912 | 426 | 420 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 20 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 64 | 76 | 0 | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | 0 | 20 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 726 | 1 726 | 1 760 | 1 830 | 1 830 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 1 830 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 304, 116 74 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-01-08
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier i internet och teknikbolag samt även äga och förvalta fast och lös egendom, värdepapper, handha administrativ verksamhet åt dotterbolagen samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar andelar i internet och teknikföretag och andra fiansiella tillgångar samt hanterar administrativ verksamhet åt dotterföretagen. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.