Genomsyn

Start › Jämtlands län › Åre

Räkna med rätt AB

559044-7263AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
424 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
32 tkr
Årets resultat 2025
23 tkr
Eget kapital 2025
491 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 424 tkr424 tkr20242024: 485 tkr485 tkr20232023: 412 tkr412 tkr20222022: 375 tkr375 tkr20212021: 370 tkr370 tkr20202020: 301 tkr301 tkr20192019: 313 tkr313 tkr20182018: 386 tkr386 tkr20172017: 271 tkr271 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 424485412375370301313
Nettoomsättning 424485412375370301313
Rörelsekostnader 393434352326251285367
Råvaror och förnödenheter 56575547474440
Övriga externa kostnader 161182129110152124101
Personalkostnader 17619516816950112222
Av- och nedskrivningar –––0255
Rörelseresultat 3152595011917−54
Finansiella poster 0110000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0110–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000000
Resultat efter finansiella poster 3253604911916−55
Resultat före skatt 3253604911916−55
Skatt på årets resultat 811131018––
Årets resultat 2341473910116−55

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 569511527434433378287
Anläggningstillgångar 888881115
Materiella anläggningstillgångar ––––027
Inventarier, verktyg och installationer –––0027
Finansiella anläggningstillgångar 8888888
Andra långfristiga fordringar 8888888
Omsättningstillgångar 560503519426425368272
Kortfristiga fordringar 262281273198194142139
Kundfordringar 140197155107905665
Övriga fordringar 434662024282
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 80385591795772
Kassa och bank 298222246228231226133
EGET KAPITAL OCH SKULDER 569511527434433378287
Eget kapital 491468427380341240224
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Ej registrerat aktiekapital –––––00
Uppskrivningsfond –––––00
Reservfond –––––00
Fritt eget kapital 441418377330291190174
Överkursfond –––––00
Balanserat resultat 418377330291190174228
Årets resultat 2341473910116−55
Kortfristiga skulder 7843101559213864
Leverantörsskulder 21202019181930
Skatteskulder ––0−15−7−25−25
Övriga skulder 445568368014257
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 13−321314222

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 0000–––
Medel att disponera ––––291190–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 88888888

Inventarier, verktyg och installationer

Post2022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 2424242424
Ackumulerade avskrivningar 2424211712
Årets avskrivningar –255–

Om bolaget

Adress
KARL JOHANS VÄG 8, 837 52 ÅRE
Registrerat
2015-12-28
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom redovisnings- och bokföringsbranschen.

Bankgironummer

5074-7294
Räkna med rätt AB
kontrollerat 2026-10-13

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-30
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Åre Kommun registrerades år 2015 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom redovisning och bokföringsbranschen.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20218 kB Öppna
20208 kB Öppna