Wallenstam Fastigheter 160 AB
559044-15221 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 160 AB
Organisationsnummer:
559044-1522
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 160 AB
559044-15222 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 166 AB, org.nr 559044-4203.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 3 450 | -89 | -18 | 4 672 |
| Soliditet (%) | | 24,2 | 0,4 | 1,1 | 88,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 88 083 | -87 622 | 50 461 |
| Utdelning | | -400 | | -400 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 237 000 | | 237 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -87 622 | 87 622 | 0 |
| Årets resultat | | | 3 451 979 | 3 451 979 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 237 062 | 3 451 979 | 3 739 041 |
Wallenstam Fastigheter 160 AB
559044-15223 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 237 062 | | | |
| Årets resultat | | 3 451 979 | | | |
| Summa | | 3 689 041 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 3 689 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 41 | | | |
| Summa | | 3 689 041 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 160 AB
559044-15224 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 3 688 700 | 200 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -236 721 | -87 822 |
| Summa finansiella poster | | | | 3 451 979 | -87 622 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 3 450 479 | -89 122 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 451 979 | -87 622 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 3 451 979 | -87 622 |
Wallenstam Fastigheter 160 AB
559044-15225 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 11 777 400 | 11 777 400 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 3 688 700 | 200 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 15 466 100 | 11 777 600 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 15 466 100 | 11 777 600 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 15 466 100 | 11 777 600 |
Wallenstam Fastigheter 160 AB
559044-15226 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 237 062 | 88 083 |
| Årets resultat | | | | 3 451 979 | -87 622 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 689 041 | 461 |
| Summa eget kapital | | | | 3 739 041 | 50 461 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 11 727 059 | 11 727 139 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 11 727 059 | 11 727 139 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 15 466 100 | 11 777 600 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 160 AB
559044-15227 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -236 721 | -87 822 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 15 767 400 | 8 378 400 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 0 | 7 389 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 15 767 400 | 15 767 400 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -3 990 000 | -3 990 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -3 990 000 | -3 990 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 11 777 400 | 11 777 400 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 200 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 3 688 700 | 200 |
| Reglerade fordringar | | | | -200 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 688 700 | 200 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 688 700 | 200 |