Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13731 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 149 AB
Organisationsnummer:
559044-1373
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13732 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar Wallenstam Fastigheter 164 AB, org.nr 559044-4336.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -12 | -811 | -1 | -3 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 27,8 | 82,2 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 811 056 | -809 420 | 51 636 |
| Utdelning | | -1 600 | | -1 600 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 3 069 682 | | 3 069 682 |
| Balanseras i ny räkning | | -809 420 | 809 420 | 0 |
| Årets resultat | | | -10 918 | -10 918 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 3 069 718 | -10 918 | 3 108 800 |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13733 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 069 718 | | | |
| Årets resultat | | -10 918 | | | |
| Summa | | 3 058 800 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 800 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 3 058 000 | | | |
| Summa | | 3 058 800 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13734 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 800 | 700 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | 0 | -807 400 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -11 718 | -2 720 |
| Summa finansiella poster | | | | -10 918 | -809 420 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -12 418 | -810 920 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -10 918 | -809 420 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -10 918 | -809 420 |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13735 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 3 108 000 | 50 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 800 | 1 636 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 3 108 800 | 51 636 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 3 108 800 | 51 636 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 3 108 800 | 51 636 |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13736 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 069 718 | 811 056 |
| Årets resultat | | | | -10 918 | -809 420 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 058 800 | 1 636 |
| Summa eget kapital | | | | 3 108 800 | 51 636 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 3 108 800 | 51 636 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13737 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -11 718 | -2 720 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 907 400 | 234 400 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 3 058 000 | 673 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 965 400 | 907 400 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -857 400 | -50 000 |
| Omklassificeringar | | | | 0 | -807 400 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -857 400 | -857 400 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 108 000 | 50 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 636 | 800 |
| Tillkommande fordringar | | | | 437 239 | 1 636 |
| Reglerade fordringar | | | | -438 075 | -800 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 800 | 1 636 |
| | | | | |