Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13731 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 149 AB
Organisationsnummer:
559044-1373
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13732 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar Wallenstam Fastigheter 164 AB, org.nr 559044-4336.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 | -3 | 43 | -7 |
| Soliditet (%) | | 27,8 | 82,2 | 100,0 | 100 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 000 | 311 | 51 311 |
| Utdelning | | -1 300 | | -1 300 |
| Balanseras i ny räkning | | 311 | -311 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 000 | | 1 000 |
| Årets resultat | | | 544 | 544 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 011 | 544 | 51 555 |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13733 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 011 | | | |
| Årets resultat | | 544 | | | |
| Summa | | 1 555 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 500 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 55 | | | |
| Summa | | 1 555 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13734 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 800 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 0 | 312 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -256 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 544 | 312 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -956 | -3 438 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 3 749 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 3 749 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 544 | 311 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 544 | 311 |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13735 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 184 400 | 62 400 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 800 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 185 200 | 62 400 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 185 200 | 62 400 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 185 200 | 62 400 |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13736 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 011 | 1 000 |
| Årets resultat | | | | 544 | 311 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 555 | 1 311 |
| Summa eget kapital | | | | 51 555 | 51 311 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 133 644 | 11 089 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 133 644 | 11 089 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 1 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 185 200 | 62 400 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13737 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 0 | 312 |
|
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -256 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 112 400 | 100 000 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | 122 000 | 12 400 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 234 400 | 112 400 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -50 000 | -50 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -50 000 | -50 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 184 400 | 62 400 |
|
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 149 AB
559044-13738 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 0 | 100 000 |
| Lämnade lån | | | | 800 | 4 471 |
| Årets amorteringar | | | | 0 | -104 471 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 800 | 0 |
| | | | | |