Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00521 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 154 AB
Organisationsnummer:
559044-0052
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00522 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 161 AB, org.nr 559044-0185.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 1 118 | 553 | 476 | 4 137 |
| Soliditet (%) | | 85,5 | 75,3 | 72,7 | 96,6 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 4 062 | 554 840 | 608 902 |
| Utdelning | | -558 900 | | -558 900 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 5 000 | | 5 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 554 840 | -554 840 | 0 |
| Årets resultat | | | 1 119 550 | 1 119 550 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 5 002 | 1 119 550 | 1 174 552 |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00523 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 5 002 | | | |
| Årets resultat | | 1 119 550 | | | |
| Summa | | 1 124 552 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 124 500 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 52 | | | |
| Summa | | 1 124 552 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00524 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 1 123 600 | 558 900 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -4 050 | -4 060 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 119 550 | 554 840 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 118 050 | 553 340 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 119 550 | 554 840 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 119 550 | 554 840 |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00525 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 250 000 | 250 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 1 123 600 | 558 900 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 373 600 | 808 900 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 373 600 | 808 900 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 373 600 | 808 900 |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00526 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 5 002 | 4 062 |
| Årets resultat | | | | 1 119 550 | 554 840 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 124 552 | 558 902 |
| Summa eget kapital | | | | 1 174 552 | 608 902 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 199 048 | 199 998 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 199 048 | 199 998 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 373 600 | 808 900 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00527 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -4 050 | -4 060 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 160 000 | 4 160 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 160 000 | 4 160 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -3 910 000 | -3 910 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -3 910 000 | -3 910 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 250 000 | 250 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 558 900 | 483 500 |
| Tillkommande fordringar | | | | 1 123 600 | 558 900 |
| Reglerade fordringar | | | | -558 900 | -483 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 123 600 | 558 900 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 123 600 | 558 900 |