Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00521 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 154 AB
Organisationsnummer:
559044-0052
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00522 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 161 AB, org.nr 559044-0185.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 553 | 476 | 4 137 | -8 |
| Soliditet (%) | | 75,3 | 72,7 | 96,6 | 100 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 3 800 | 479 762 | 533 562 |
| Utdelning | | -483 500 | | -483 500 |
| Balanseras i ny räkning | | 479 762 | -479 762 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 4 000 | | 4 000 |
| Årets resultat | | | 554 840 | 554 840 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 4 062 | 554 840 | 608 902 |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00523 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 4 062 | | | |
| Årets resultat | | 554 840 | | | |
| Summa | | 558 902 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 558 900 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 2 | | | |
| Summa | | 558 902 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00524 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 558 900 | 483 500 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -4 060 | -3 738 |
| Summa finansiella poster | | | | 554 840 | 479 762 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 553 340 | 476 012 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 3 750 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 3 750 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 554 840 | 479 762 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 554 840 | 479 762 |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00525 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 250 000 | 250 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 558 900 | 483 500 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 808 900 | 733 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 808 900 | 733 500 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 808 900 | 733 500 |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00526 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 4 062 | 3 800 |
| Årets resultat | | | | 554 840 | 479 762 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 558 902 | 483 562 |
| Summa eget kapital | | | | 608 902 | 533 562 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 199 998 | 199 938 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 199 998 | 199 938 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 808 900 | 733 500 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 154 AB
559044-00527 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -4 060 | -3 738 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 160 000 | 4 160 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 160 000 | 4 160 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -3 910 000 | -3 910 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -3 910 000 | -3 910 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 250 000 | 250 000 |
|
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 483 500 | 4 148 000 |
| Lämnade lån | | | | 558 900 | 483 500 |
| Årets amorteringar | | | | -483 500 | -4 148 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 558 900 | 483 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 558 900 | 483 500 |
|
| | | | | |