Elaine De Souza Balance AB
559043-32551 (7)
Årsredovisning
Elaine De Souza Balance AB
Organisationsnummer:
559043-3255
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte:
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elaine De Souza Balance AB
559043-32552 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva friskvård, kroppsvård samt personlig träning för företag och privatpersoner. Bolaget skall även hålla i föreläsningar bedriva utbildning inom friskvård, försäljning av träningskläder, böcker och kosttillskott, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 592 | 863 | 1 233 | 982 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -67 | -52 | -2 | 130 |
| Soliditet (%) | | 82,3 | 43,2 | 70,5 | 62,4 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 157 885 | -5 472 | 202 413 |
| Balanseras i ny räkning | | -5 472 | 5 472 | 0 |
| Årets resultat | | | -17 193 | -17 193 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 152 413 | -17 193 | 185 220 |
Elaine De Souza Balance AB
559043-32553 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 152 413 | | | |
| Årets resultat | | -17 193 | | | |
| Medel att disponera | | 135 220 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 135 220 | | | |
| Summa | | 135 220 | | | |
| | | | | |
Elaine De Souza Balance AB
559043-32554 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 591 636 | 863 030 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 1 299 | 3 146 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 592 935 | 866 176 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -968 | -156 533 |
| Övriga externa kostnader | | | | -309 696 | -196 311 |
| Personalkostnader | | | 2 | -338 911 | -564 270 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | 0 | -668 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -649 575 | -917 782 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -56 640 | -51 606 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 021 | 1 347 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -11 574 | -2 213 |
| Summa finansiella poster | | | | -10 553 | -866 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -67 193 | -52 472 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 50 000 | 47 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 50 000 | 47 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -17 193 | -5 472 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -17 193 | -5 472 |
Elaine De Souza Balance AB
559043-32555 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 83 716 | 116 887 |
| Övriga fordringar | | | | 16 480 | 85 626 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 7 927 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 100 196 | 210 440 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 124 927 | 350 641 |
| Summa kassa och bank | | | | 124 927 | 350 641 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 225 123 | 561 081 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 225 123 | 561 081 |
Elaine De Souza Balance AB
559043-32556 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 152 413 | 157 885 |
| Årets resultat | | | | -17 193 | -5 472 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 135 220 | 152 413 |
| Summa eget kapital | | | | 185 220 | 202 413 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 0 | 50 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 0 | 50 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 11 357 |
| Övriga skulder | | | | 39 903 | 271 102 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 0 | 26 209 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 39 903 | 308 668 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 225 123 | 561 081 |
| | | | | |
Elaine De Souza Balance AB
559043-32557 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 - 2023-12-31 | 2022-01-01 - 2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |