Start › Stockholms län › Vällingby
Smedberg & Johansson VVS AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 73 | 110 | 200 | 306 | 128 | 168 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 73 | 110 | 200 | 306 | 128 | 168 |
| Rörelsekostnader | 9 | 23 | 111 | 91 | 131 | 156 | 153 | 92 |
| Handelsvaror | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 23 | 106 | 87 | 115 | 155 | 140 | 82 |
| Personalkostnader | – | 0 | 4 | 5 | 16 | 1 | 12 | 10 |
| Rörelseresultat | −9 | −23 | −37 | 19 | 69 | 151 | −25 | 76 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −22 | −37 | 18 | 68 | 150 | −25 | 76 |
| Resultat före skatt | −9 | −22 | −37 | 18 | 68 | 150 | −25 | 76 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 4 | 15 | 33 | 0 | 18 |
| Årets resultat | −9 | −22 | −37 | 14 | 54 | 117 | −25 | 58 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 50 | 59 | 82 | 136 | 150 | 237 | 153 | 414 |
| Omsättningstillgångar | 50 | 59 | 82 | 136 | 150 | 237 | 153 | 414 |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 11 | 64 | 65 | 56 | 144 | 53 | 101 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 36 | 56 | 57 | 43 | 48 |
| Övriga fordringar | 50 | 11 | 64 | 30 | 0 | 87 | 10 | 52 |
| Kassa och bank | 0 | 48 | 18 | 71 | 93 | 93 | 100 | 313 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 | 59 | 82 | 136 | 150 | 237 | 153 | 414 |
| Eget kapital | 50 | 59 | 81 | 118 | 104 | 170 | 133 | 308 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | 9 | 31 | 68 | 54 | 120 | 83 | 258 |
| Balanserat resultat | 9 | 31 | 68 | 54 | 0 | 3 | 108 | 200 |
| Årets resultat | −9 | −22 | −37 | 14 | 54 | 117 | −25 | 58 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 2 | 18 | 46 | 67 | 20 | 105 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | 1 | 5 | 1 | 4 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 10 | 15 | 8 | 75 |
| Övriga skulder | 0 | – | 0 | 17 | 31 | 51 | 8 | 31 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 120 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 31 | 68 | 54 | 120 | 83 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- Funäsgatan 6, 162 74 VÄLLINGBY
- Registrerat
- 2015-12-18
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS -teknik samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-01-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS -teknik samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Företaget har trätt i likvidation.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.