Start › Dalarnas län › Ludvika
Kromme AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 141 | 6 337 | 400 | 2 602 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 36 | 6 337 | 400 | 2 595 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 105 | – | 0 | 7 |
| Rörelsekostnader | 150 | 190 | 170 | 201 | 303 | 4 806 | 398 | 2 240 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 2 | 6 | 2 864 | 7 | 968 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 36 | 18 | 23 | 120 | 619 | 247 | 522 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 7 | −4 | 1 165 | 0 | 608 |
| Av- och nedskrivningar | 142 | 154 | 151 | 169 | 181 | 158 | 144 | 142 |
| Rörelseresultat | −150 | −190 | −170 | −201 | −162 | 1 532 | 2 | 362 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −2 | −1 | −12 | −29 | −32 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 12 | 29 | 32 |
| Resultat efter finansiella poster | −150 | −190 | −170 | −203 | −163 | 1 520 | −27 | 330 |
| Bokslutsdispositioner | 152 | 193 | 173 | 210 | 170 | −628 | 30 | −300 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 100 | 28 | 0 | 170 | −298 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 152 | 93 | 145 | 210 | 0 | −330 | 30 | −300 |
| Resultat före skatt | 2 | 3 | 3 | 7 | 7 | 892 | 3 | 30 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 1 | 4 | 3 | 192 | 1 | 8 |
| Årets resultat | 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 700 | 2 | 22 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 238 | 1 450 | 1 740 | 1 999 | 2 543 | 2 804 | 1 073 | 1 308 |
| Anläggningstillgångar | 763 | 904 | 429 | 581 | 749 | 930 | 904 | 1 048 |
| Materiella anläggningstillgångar | 163 | 304 | 429 | 581 | 749 | 930 | 904 | 1 048 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 163 | 304 | 429 | 581 | 749 | 930 | 904 | 1 048 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 600 | 600 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 600 | 600 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 475 | 545 | 1 311 | 1 419 | 1 794 | 1 874 | 169 | 260 |
| Kortfristiga fordringar | 432 | 358 | 377 | 359 | 448 | 478 | 169 | 260 |
| Övriga fordringar | 432 | 358 | 377 | 359 | 448 | 221 | 169 | 248 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 257 | 0 | 12 |
| Kassa och bank | 43 | 187 | 934 | 1 060 | 1 345 | 1 396 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 238 | 1 450 | 1 740 | 1 999 | 2 543 | 2 804 | 1 073 | 1 308 |
| Eget kapital | 761 | 819 | 818 | 816 | 814 | 809 | 110 | 107 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 711 | 769 | 768 | 766 | 764 | 759 | 60 | 57 |
| Balanserat resultat | 709 | 768 | 764 | 764 | 759 | 60 | 57 | 35 |
| Årets resultat | 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 700 | 2 | 22 |
| Obeskattade reserver | 0 | 152 | 345 | 518 | 728 | 898 | 270 | 300 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 100 | 128 | 128 | 298 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 152 | 245 | 390 | 600 | 600 | 270 | 300 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 275 | 485 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 0 | 190 | 380 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | 0 | 85 | 105 |
| Kortfristiga skulder | 477 | 478 | 577 | 665 | 1 001 | 1 097 | 419 | 416 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | 0 | 241 | 47 | 19 |
| Skatteskulder | 2 | 3 | 6 | 7 | 190 | 188 | 0 | 18 |
| Övriga skulder | 97 | 97 | 193 | 277 | 433 | 257 | 365 | 373 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 378 | 378 | 378 | 378 | 378 | 411 | 6 | 6 |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
| Företagsinteckningar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 764 | 759 | 60 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 600 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 496 | 1 496 | 1 468 | 1 468 | 1 468 | 1 468 | 1 284 | 1 284 | 1 207 |
| Årets inköp | – | 29 | – | – | – | 184 | – | 76 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 334 | 1 192 | 1 038 | 887 | 719 | 538 | 380 | 236 | 93 |
| Årets avskrivningar | 142 | 154 | 151 | 169 | 181 | 158 | 144 | 142 | – |
Om bolaget
- Registrerat
- 2015-12-17
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva verksamhet inom restaurang/bar/café/event och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 594-1034
- Kromme AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Dalarnas län, Ludvika kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att bedriva restaurang, bar och café i form av pop-up samt övriga event. Företaget har sitt säte i Dalarnas län, Ludvika kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.