Start › Stockholms län › Stockholm
Olivil AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 1 | 1 | 12 | 1 | 13 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 1 | 1 | 12 | 1 | 13 | 1 |
| Rörelseresultat | −15 | −1 | −1 | −12 | −1 | −13 | −1 |
| Finansiella poster | – | – | – | 0 | −2 538 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 2 538 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | −1 | −1 | −12 | −2 539 | −13 | −1 |
| Resultat före skatt | −15 | −1 | −1 | −12 | −2 539 | −13 | −1 |
| Årets resultat | −15 | −1 | −1 | −12 | −2 539 | −13 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 25 | 29 | 30 | 31 | 44 | 2 758 | 2 758 |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 2 758 | 2 758 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 2 758 | 2 758 |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 0 | 2 758 | 2 758 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 4 | 5 | 6 | 19 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 4 | 5 | 6 | 19 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 25 | 29 | 30 | 31 | 44 | 2 758 | 2 758 |
| Eget kapital | −951 | −936 | −935 | −934 | −922 | 1 617 | 1 630 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −1 001 | −986 | −985 | −984 | −972 | 1 567 | 1 580 |
| Balanserat resultat | −986 | −985 | −984 | 646 | 1 567 | 1 580 | 1 581 |
| Årets resultat | −15 | −1 | −1 | −1 629 | −2 539 | −13 | −1 |
| Kortfristiga skulder | 976 | 965 | 965 | 965 | 966 | 1 141 | 1 128 |
| Övriga skulder | 976 | 965 | 965 | 965 | 966 | 1 141 | 1 128 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −984 | −972 | 1 567 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 758 | 2 758 | 2 758 | 2 758 | 2 758 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 758 | 2 758 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 2 758 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KARLAVÄGEN 22 5 TR, 114 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-12-17
Verksamhet enligt registret
Äga fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Wint Annual Accounts Service
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar i andra företag. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Som framgår av årsredovisningen så understiger eget kapital hälften av det registrerade aktiekapitalet. Styrelsen har valt att inte upprätta någon kontrollbalansräkning och bedriver bolaget vidare med personligt betalningsansvar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.