Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Horred

LMS Teknik & Maskin AB

559041-6755AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
15 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−90 tkr
Årets resultat 2025
−90 tkr
Eget kapital 2025
364 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 15 tkr15 tkr20242024: 258 tkr258 tkr20232023: −2 kr−2 kr20222022: 238 tkr238 tkr20212021: 375 tkr375 tkr20202020: 526 tkr526 tkr20192019: 646 tkr646 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 153380238375
Nettoomsättning 152580238375
Övriga rörelseintäkter 080–––
Rörelsekostnader 1044039403461
Råvaror och förnödenheter 0108395
Övriga externa kostnader 683739174198
Personalkostnader 100140143
Av- och nedskrivningar 342–025
Övriga rörelsekostnader ––060
Rörelseresultat −88298−39−165−87
Finansiella poster −1−1−111
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 11011
Räntekostnader och liknande resultatposter 21100
Resultat efter finansiella poster −90298−40−164−85
Resultat före skatt −90298−40−164−85
Årets resultat −90298−40−164−85

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 984584173198389
Anläggningstillgångar 45456–06
Materiella anläggningstillgångar 45456–06
Inventarier, verktyg och installationer 45456006
Omsättningstillgångar 531529173198383
Kortfristiga fordringar 1184592426133
Kundfordringar 0423–091
Övriga fordringar 11837242042
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ––060
Kassa och bank 41270149171250
EGET KAPITAL OCH SKULDER 984584173198389
Eget kapital 364453155195359
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 314403105145309
Balanserat resultat 403105145309394
Årets resultat −90298−40−164−85
Kortfristiga skulder 62113118330
Leverantörsskulder 60233707
Skatteskulder –0236
Övriga skulder 14934017
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 555––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag 0000–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Bolaget kommer att byta namn under kommande ränkenskapsår. Namnförslaget är LMS Teknik & Maskin AB.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 490579696124124
Årets inköp 43357––––
Försäljningar och utrangeringar –96–28––
Ackumulerade avskrivningar 362969611893
Årets avskrivningar 342––25–
Återförda avskrivningar –96–22––

Om bolaget

Adress
KANARED NÄVERÅS, 519 90 HORRED
Registrerat
2015-12-15
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet, förvaltning av värdepapper samt därtill hörande verksamhet.

Bankgironummer

651-0267
SES Betongreparationer AB
kontrollerat 2026-10-13

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-23
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget har sedan 2015-12-15 bedrivit byggverksamhet med huvudsaklig inriktning på reparationer av betongkontruktioner i Göteborg med omnejd samt maskinuthyrning..

Väsentliga händelser

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna