Genomsyn

Start › Örebro län › Glanshammar

Stang and nes AB

559040-8562AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
673 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−2 tkr
Årets resultat 2025
−2 tkr
Eget kapital 2025
108 tkr

Utveckling10 räkenskapsår

20252025: 673 tkr673 tkr20242024: 554 tkr554 tkr20232023: 469 tkr469 tkr20222022: 418 tkr418 tkr20212021: 324 tkr324 tkr20202020: 1,0 mkr1,0 mkr20192019: 346 tkr346 tkr20182018: 320 tkr320 tkr20172017: 2,1 mkr2,1 mkr20162016: 1,6 mkr1,6 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021202020192018
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 7775544694183241 001346320
Nettoomsättning 6735544694183241 001346320
Övriga rörelseintäkter 103–––––––
Rörelsekostnader 779596465456371610457471
Övriga externa kostnader 303299257249232261177167
Personalkostnader 467288198197124339270294
Av- och nedskrivningar 999915101010
Rörelseresultat −2−435−37−46391−111−152
Finansiella poster 00000000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 00000000
Resultat efter finansiella poster −2−435−38−47391−111−152
Bokslutsdispositioner 0121245500168152
Förändring av periodiseringsfonder 071745500168152
Förändring av överavskrivningar 05−5–––––
Resultat före skatt −2−311773391570
Skatt på årets resultat –050284140
Årets resultat −2−311272307430

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021202020192018
TILLGÅNGAR 266141202249293886382673
Anläggningstillgångar 26354554163131318427
Immateriella anläggningstillgångar ––––0102031
Goodwill ––––0102031
Materiella anläggningstillgångar 514233342–––
Inventarier, verktyg och installationer 514233342–––
Finansiella anläggningstillgångar 21212121121121297396
Andra långfristiga fordringar 21212121121121297396
Omsättningstillgångar 24110515719513075464247
Kortfristiga fordringar 222125364427387
Kundfordringar 0034222930
Övriga fordringar 1615171812–07
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 66514294450
Kassa och bank 218841321598648156239
EGET KAPITAL OCH SKULDER 266141202249293886382673
Eget kapital 108109140178191372242371
Bundet eget kapital 5050505050505050
Aktiekapital 5050505050505050
Fritt eget kapital 585990128141322192321
Balanserat resultat 59907812113915149321
Årets resultat −2−311272307430
Obeskattade reserver –0122469119119287
Periodiseringsfonder –072469119119287
Ackumulerade överavskrivningar –05–––––
Kortfristiga skulder 159314946333952116
Förskott från kunder 1461734715
Leverantörsskulder 01005–––
Skatteskulder −7251090100
Övriga skulder 152222742242981111

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021202020192018
Styrelsens förslag –––5020183177–
Medel att disponera ––––141322192–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Styrelsen bedömer att pågående pandemi av Covid-19 ej allvarligt kommer att påverka bolagets framtida resultat och finansiella ställning på lång sikt.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-312017-12-31
Anskaffningsvärde 21212121121121297396750
Årets inköp –––00––––
Försäljningar och utrangeringar ––01000––––

Goodwill

Post2021-12-312020-12-312019-12-312018-12-312017-12-31
Anskaffningsvärde 5151515151
Ackumulerade avskrivningar 5141312010
Årets avskrivningar 10101010–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 47474747470
Årets inköp –––047–
Ackumulerade avskrivningar 4233231450
Årets avskrivningar 99995–

Om bolaget

Adress
MÄJSTA 203, 705 96 GLANSHAMMAR
Registrerat
2015-12-11
Bransch
Annan stödverksamhet avseende transport

Verksamhet enligt registret

Logistik-konsult. Medicinsk fortvård.

Bankgironummer

369-9915
Stang and Nes AB
kontrollerat 2026-10-13
374-7813
Stang and Nes AB
kontrollerat 2026-10-13

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Örebro
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-07-03
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget har under året bedrivit fotvårdsverksamhet. Företaget har sitt säte i Örebro .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna
20209 kB Öppna
20199 kB Öppna