Wallenstam Fastigheter 146 AB
559040-72341 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 146 AB
Organisationsnummer:
559040-7234
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 146 AB
559040-72342 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 143 AB, org.nr 559024-4355.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -15 | 10 | 9 517 | -7 |
| Soliditet (%) | | 5,6 | 8,3 | 100,0 | 100 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 | 13 604 | 63 605 |
| Utdelning | | -13 600 | | -13 600 |
| Balanseras i ny räkning | | 13 604 | -13 604 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 15 000 | | 15 000 |
| Årets resultat | | | -13 769 | -13 769 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 15 005 | -13 769 | 51 236 |
Wallenstam Fastigheter 146 AB
559040-72343 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 15 005 | | | |
| Årets resultat | | -13 769 | | | |
| Summa | | 1 236 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 200 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 36 | | | |
| Summa | | 1 236 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 146 AB
559040-72344 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 700 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 0 | 13 604 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -14 469 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -13 769 | 13 604 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -15 269 | 9 854 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 3 750 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 3 750 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -13 769 | 13 604 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -13 769 | 13 604 |
Wallenstam Fastigheter 146 AB
559040-72345 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 911 700 | 768 700 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 700 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 912 400 | 768 700 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 912 400 | 768 700 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 912 400 | 768 700 |
Wallenstam Fastigheter 146 AB
559040-72346 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 15 005 | 1 |
| Årets resultat | | | | -13 769 | 13 604 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 236 | 13 605 |
| Summa eget kapital | | | | 51 236 | 63 605 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 861 164 | 705 095 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 861 164 | 705 095 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 912 400 | 768 700 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 146 AB
559040-72347 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 0 | 13 604 |
|
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -14 469 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 10 278 700 | 9 560 000 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | 143 000 | 718 700 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 10 421 700 | 10 278 700 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -9 510 000 | -9 510 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -9 510 000 | -9 510 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 911 700 | 768 700 |
|
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 146 AB
559040-72348 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 0 | 9 560 001 |
| Lämnade lån | | | | 700 | 21 033 |
| Årets amorteringar | | | | 0 | -9 581 034 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 700 | 0 |
| | | | | |