1(8)
| Årsredovisning |
Delak AB |
559039-9712 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
7 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2022-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom el- och svagströmsinstallationer, förvalta fastigheter, värdepapper och annan lös
egendom och även idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall dessutom bedriva försäljning av konsulttjänster
företrädesvis med inriktning mot bygg.
Företaget har sitt säte i Uppsala.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2101-2112 |
2001-2012 |
1901-1912 |
1801-1812 |
1701-1712 |
| Nettoomsättning
|
527
|
1 237
|
1 069
|
1 888
|
1 117
|
| Resultat efter finansiella poster
|
2 135
|
1 985
|
694
|
2 633
|
526
|
| Soliditet %
|
92
|
85
|
68
|
54
|
12
|
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom bolaget ska omvandlas till holdingbolag.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
1 105 959
|
1 784 607
|
2 940 566
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-1 000 000
|
|
-1 000 000
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
1 784 607
|
-1 784 607
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
2 106 313
|
2 106 313
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
1 890 565
|
2 106 313
|
4 046 878
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
1 890 565
|
| Årets resultat |
2 106 313
|
| Summa |
3 996 878
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
2 000 000
|
| Balanseras i ny räkning |
1 996 878
|
| Summa |
3 996 878
|
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
|
Procent |
År |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2021-12-31
|
2020-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
0
|
1
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2021-12-31
|
2020-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
957 374
|
795 374
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
- |
162 000
|
| Försäljningar/utrangeringar |
-957 374
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
0
|
957 374
|
|
| Ingående avskrivningar |
-524 422
|
-332 773
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar |
584 644
|
- |
| Årets avskrivningar |
-60 222
|
-191 649
|
| Utgående avskrivningar |
0
|
-524 422
|
|
| Redovisat värde |
0
|
432 952
|
|
Not4Andelar i koncernföretag
|
2021-12-31
|
2020-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
3 037 500
|
3 037 500
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
25 000
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
3 062 500
|
3 037 500
|
|
| Redovisat värde |
3 062 500
|
3 037 500
|
|
Not5Ställda säkerheter
|
2021-12-31
|
2020-12-31
|
|
| Andra ställda säkerheter |
400 000
|
400 000
|
|
| Summa ställda säkerheter |
400 000
|
400 000
|