sv SE SEK NORMALFORM 2021-01-01 2021-12-31 true true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb3_id10']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotRantekostnaderLiknandeResultatposter-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb3_id10']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotRantekostnaderLiknandeResultatposter-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 5 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 5 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 6 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb2_rb4_rb5_id19']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'obeskattadereserver_1-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 6 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb2_rb4_rb5_id19']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'obeskattadereserver_1-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF Not periodiseringsfonder, Beskattningsår 2016 ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Beskattningsår 2016 ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Beskattningsår 2017 ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Beskattningsår 2017 ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Beskattningsår 2018 ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Beskattningsår 2018 ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Beskattningsår 2021 ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Beskattningsår 2021 ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Redovisat värde ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Redovisat värde ANNUAL_REPORT Not periodiseringsfonder, Av periodiseringsfonder utgör 479 980 kr (0 kr) uppskjuten skatt. Periodiseringsdfonderna är övertagna från det fusionerade dotterbolaget. ANNUAL_REPORT 559039-5611 2021-01-01 2021-12-31 559039-5611 2021-12-31 559039-5611 2020-01-01 2020-12-31 559039-5611 2020-12-31 559039-5611 2019-01-01 2019-12-31 559039-5611 2019-12-31 559039-5611 2018-01-01 2018-12-31 559039-5611 2018-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(8)
Årsredovisning
Sweetpoint AB
559039-5611

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-03.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (8)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT- och systemutveckling.
Företaget har sitt säte i Göteborg.

Koncernuppgifter
Bolaget är moderbolag, men med stöd av ÅRL 7 Kap 3§ upprättas inte någon koncernredovisning.
Inga köp eller försäljningar har skett med andra företag inom hela den företagsgrupp som företaget tillhör.

Spridningen av coronaviruset har under räkenskapsåret inte påverkat företagets verksamhet.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget har under räkenskapsåret fusionerats med dotterbolag Sweetpoint AB org.nr 556881-5392.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2101-2112 2001-2012 1901-1912 1801-1812
Nettoomsättning 3 201 1 119 0 0
Resultat efter finansiella poster 2 555 -709 -22 1 581
Soliditet % 81 6 3 68

Nettoomsättningen ökat eftersom verksamheten flyttades från dotterbolaget i augusti 2020.

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 50 250 1 184 143 071
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning 143 071 -143 071
- Fusionsdifferens -466 623
- Årets resultat 2 370 982
- Belopp vid årets utgång 50 250 -322 368 2 370 982
3 (8)

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat -322 368
Årets resultat 2 370 982
Summa 2 048 614


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Utdelning 120 000
Balanseras i ny räkning 1 928 614
Summa 2 048 614

Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

4 (8)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 3 200 843 1 118 750
Övriga rörelseintäkter 9 373 0
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 210 216 1 118 750
Rörelsekostnader
Övriga externa kostnader -275 339 -158 036
Personalkostnader 2 -1 888 078 -1 668 600
Summa rörelsekostnader -2 163 417 -1 826 636
Rörelseresultat 1 046 799 -707 886
Finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag 1 506 181 0
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1 656 0
Räntekostnader och liknande resultatposter 3 -10 -1 496
Summa finansiella poster 1 507 827 -1 496
Resultat efter finansiella poster 2 554 626 -709 382
Bokslutsdispositioner
Erhållna koncernbidrag 0 870 200
Förändring av periodiseringsfonder 55 000 0
Summa bokslutsdispositioner 55 000 870 200
Resultat före skatt 2 609 626 160 818
Skatter
Skatt på årets resultat -238 644 -17 747
Årets resultat 2 370 982 143 071
5 (8)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 4 0 1 982 000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 5 797 000 0
Summa finansiella anläggningstillgångar 797 000 1 982 000
Summa anläggningstillgångar 797 000 1 982 000
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 861 025 728 107
Övriga fordringar 96 321 151 443
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 411 213 7 297
Summa kortfristiga fordringar 1 368 559 886 847
Kassa och bank
Kassa och bank 2 736 171 276 788
Summa kassa och bank 2 736 171 276 788
Summa omsättningstillgångar 4 104 730 1 163 635
SUMMA TILLGÅNGAR 4 901 730 3 145 635
6 (8)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 250 50 250
Summa bundet eget kapital 50 250 50 250
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -322 368 1 184
Årets resultat 2 370 982 143 071
Summa fritt eget kapital 2 048 614 144 255
Summa eget kapital 2 098 864 194 505
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 6 2 330 000 0
Summa obeskattade reserver 2 330 000 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 40 552 13 686
Skulder till koncernföretag 0 2 677 147
Övriga skulder 200 761 177 383
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 231 553 82 914
Summa kortfristiga skulder 472 866 2 951 130
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 4 901 730 3 145 635
7 (8)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Nyckeltalsdefinitioner

Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.

Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.

Not2Medelantalet anställda 2021-12-31 2020-12-31
Medelantalet anställda 2 1

Not3Räntekostnader och liknande resultatposter 2021-12-31 2020-12-31
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag - 910

Not4Andelar i koncernföretag 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden 1 982 000 1 982 000
Förändringar av anskaffningsvärden
Försäljningar -1 982 000 -
Utgående anskaffningsvärden 0 1 982 000
Redovisat värde 0 1 982 000

Not5Andra långfristiga värdepappersinnehav 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden 797 000 -
Utgående anskaffningsvärden 797 000 -
Redovisat värde 797 000 -

Avser Kapitalförsäkring hos Avanza Pension och försäkringsaktiebolag.


Not6Periodiseringsfonder 2021-12-31 2020-12-31
Specifikation av periodiseringsfonder
Beskattningsår 2016 715 000 0
Beskattningsår 2017 550 000 0
Beskattningsår 2018 680 000 0
Beskattningsår 2021 385 000 0
Redovisat värde 2 330 000 0

Av periodiseringsfonder utgör 479 980 kr (0 kr) uppskjuten skatt. Periodiseringsdfonderna är övertagna från det
fusionerade dotterbolaget.

Revisionsberättelse

Till bolagsstämman i Sweetpoint AB, org.nr 559039-5611

Rapport om årsredovisningen

Uttalanden

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Sweetpoint AB för år 2021
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
styrelseledamot i Sweetpoint ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av
dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Sweetpoint AB enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för mina våra uttalanden.

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för att årsredovisningen upprättas och att den ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen. Styrelsen ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.

Vid upprättandet av årsredovisningen ansvarar styrelsen för bedömningen av bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift

Revisorns ansvar

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen som
helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra

uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen.

Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:

● identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka
en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern
kontroll.
● skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse
för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
● utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i
styrelsens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
● drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de
inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som
avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på
upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen. Våra slutsatser
baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen.
Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta
verksamheten.
● utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i
årsredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen återger de
underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.

Vi måste informera styrelsen om bland annat revisonens planerade omfattning och
inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla
iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Uttalanden

Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens
förvaltning för Sweetpoint AB för år 2021 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman behandlar resultatet enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
Sweetpoint AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för våra uttalanden.

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så att
bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot i något väsentligt avseende:

● företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
● på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust,

och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om
förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som
utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller
försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande
granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg
och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra
förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag vårt
uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har
vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Göteborg 2022-06-03